Po pádu bývalého prezidenta Viktora Janukovyče se v parlamentu dostala pod silný tlak proruská Strana regionů, z níž část poslanců přeběhla k bývalé opozici. Ohrožena je i samotná existence ukrajinské komunistické strany, která Janukovyčův režim podporovala. Část poslanců chce komunisty zákonem zakázat. Prozatím prezident v úterý podepsal dekret, který umožňuje rozpustit komunistický poslanecký klub. Stát se to má už ve čtvrtek.
Poslanci Svobody vyhodili komunistického šéfa Symonenka z jednacího sálu
Rozhořčení poslanců ukrajinského parlamentu ve středu vyvolala informace o tom, že šéf komunistů Petro Symonenko údajně poskytl ruským médiím rozhovor, v němž urazil příslušníky ukrajinské armády. Tvrdil prý, že na východě země zabíjejí civilisty, aby mohli prodávat jejich útroby k transplantacím.
Poslanci nacionalistické strany Svoboda proto žádali, aby Symonenko jednací sál opustil. Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov se odebral k poradě s vedením sněmovny, ale poslanci Svobody už na nic nečekali a Symonenka ze sálu vypudili. Za ním pak demonstrativně odešli i všichni komunisté.
Filip: Zákon je nepřípustnou součástí rozsáhlé kampaně proti demokratické straně na Ukrajině
Rozpuštění komunistického poslaneckého klubu kritizuje KSČM. „Komunistická strana Čech a Moravy vyjadřuje rozhodný nesouhlas s tímto bezprecedentním zásahem do práv řádně zvolené politické strany, s krokem, který je v zásadním rozporu s demokratickými principy parlamentních demokracií Evropy,“ prohlásil šéf českých komunistů Vojtěch Filip v tiskové zprávě.
„Takovýto zákon je jen nepřípustnou součástí rozsáhlé kampaně proti jedné z demokratických stran Ukrajiny a pokusem vyřadit nebo alespoň ji poškodit před parlamentními volbami nutnými pro obnovení legitimity, z možné svobodné soutěže politických stran a práva velkého množství občanů podílet se na správě státu. Dne 24. 7. 2014 bude navíc v Kyjevě zahájena soudní fraška, jejímž cílem by měl být neuvěřitelný krok - zákaz KS Ukrajiny,“ míní Filip.
Také poslanec Strany regionů musel odejít, protože kritizoval ukrajinskou armádu
Předseda ukrajinských komunistů nebyl jediným, kdo byl z jednacího sálu vypuzen. Následoval ho po chvíli i poslanec Strany regionů Mykola Levčenko, který na úterním jednání obvinil ukrajinskou armádu, že na východě země „střílí do Ukrajinců". Předsedající schůze vypnul Levčenkovi mikrofon a poslanci pak odhlasovali usnesení, jímž mu zakázali přístup do sněmovny na dobu tří schůzí.
Levčenko přesto ve středu do sněmovny přišel, což v lavicích vládních stran vyvolalo bouři nevole. Poslanec se stal dalším terčem útoků a sál musel spěšně opustit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe, čtk