Na zaplacení korekcí Karlovarskému i Ústeckému kraji půjčí stát. Půjčku státu budou kraje splácet do roku 2020. Pro úhradu korekcí bylo dnes v tajné volbě 39 z 48 ústeckých zastupitelů, proti čtyři a čtyři se zdrželi. Jeden z 48 přítomných zastupitelů si nepřevzal hlasovací lístek.
Pro Ústecký kraj není rozdíl mezi penězi, o které by neobnovením dotačního programu přišel a požadovanou korekcí, tak vysoký. "Rozdíl mezi přijetím a nepřijetím nabídky vlády je 84 milionů korun. Do výhod nejsou započítány další doprovodné přínosy pro obce a další žadatele a další výhody, jako jsou nové stavební zakázky, zvýšená zaměstnanost a tak dále," uvedl radní pro oblast majetku a investic kraje Ladislav Drlý (KSČM).
Zastupitelstvo nepřijímá odpovědnost za chyby
Hejtmanův náměstek Stanislav Rybák (KSČM) připomněl, že v žádném usnesení neuvádí kraj termín "přijímáme korekce". Na dnešním jednání zaznívala jenom "dotace pro ROP Severozápad", rozdíl je podle Rybáka v tom, že současné zastupitelstvo nepřijímá odpovědnost za chyby v dotačních projektech. Neprošly pozměňovací návrhy opozice na veřejné hlasování a deklarování zájmu kraje k připojení se jako poškozený v případném trestním stíhání viníků.
Kraje původně měly platit pokutu celkem 2,3 miliardy korun, které po nich požadovalo Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Po změně vlády se jim s novým ministrem financí Janem Fischerem podařilo domluvit její snížení. Pokud zastupitelstva korekci schválí, ministerstvo jim na ni půjčí peníze. Podle předsedy Výboru Regionální rady ROP Severozápad a náměstka karlovarského hejtmana Petra Navrátila (ČSSD) ale kraje musejí začít splácet už letos, dluh umoří v roce 2020. "První splátka bude poloviční než další roky, pro Karlovarský kraj 21 milionů a pro Ústecký 38 milionů," řekl Navrátil.
Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Dotace schvaloval výkonný výbor ROP Severozápad, ve kterém tehdy zasedali politici z vedení krajů z řad ČSSD, ODS a KSČM. Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni v září pak ve vazbě skončil také Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk