Zpravodajství České televize není v poslední době terčem kritiky jen ze strany těch, kteří sepisují petice, pořádají protestní akce nebo jako hosté kriticky vystupují na jednáních Rady České televize. Senátor Jan Veleba spolu s dalšími čtrnácti kolegy z ČSSD, Strany práv občanů, ODS a KSČM svou nespokojenost vyjádřil návrhem, aby byli od povinnosti platit poplatky veřejnoprávním médiím na pět let zproštěni ti, o nichž Česká televize nebo Český rozhlas odvysílal nepravdu. Nebyl by přitom nutný verdikt soudu, stačilo by rozhodnutí Rady České televize, Rady Českého rozhlasu nebo Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Lidé by také podle senátního návrhu mohli místo veřejnoprávní televizi či rozhlasu poslat peníze jiné veřejně prospěšné kulturní instituci, třeba muzeu, divadlu či filharmonii. Pro veřejnoprávní média by to ovšem mohlo být likvidační, protože víc než osmdesát procent příjmů jim plyne z poplatků a reklamu mají výrazně omezenou. Zrušení koncesionářských poplatků podpořil během návštěvy Plzeňského kraje prezident Miloš Zeman. „Můj osobní názor zní, že Česká televize, bohužel, neplní svoji veřejnoprávní funkci a stává se nejen komerční, ale dokonce špatnou komerční televizí,“ uvedla mimo jiné hlava státu.
Důvodem k omezování veřejných zdrojů ČT nevyvážené zpravodajství není
Senátorský návrh zcela zavrhuje mediální analytik Radim Hreha. „Senátor Veleba neví, o čem mluví. Pominu-li procedurální stránku jeho výmyslu, pak ve vyspělé Evropě, kam se snad většina z nás hodlá dopracovat, jsou veřejnoprávní média standardní mediální institucí, jejímž posláním je nestrannost, korektnost, nadhled a odstup s cílem nabízet vyvážené zpravodajství. To mimo jiné znamená adekvátní prostor při zveřejňování alternativních zpráv, názorů a informací. Fakt, že se to současnému ansámblu v České televizi prokazatelně nedaří, nemůže být důvodem k omezování jejich veřejných zdrojů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Radim Hreha, bývalý ředitel Slovenské televize.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník