V Česku dnes jedná turecký premiér Erdogan

04.02.2013 6:06 | Zprávy

V Praze dnes jedná turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Vedle premiéra Petra Nečase se Erdogan setká s prezidentem Václavem Klausem. K tématům návštěvy by mohla patřit situace v regionu včetně krize v Sýrii a přibližování Turecka k EU. Na doprovodném podnikatelském fóru se setkají zástupci dvou stovek českých a tureckých firem.

V Česku dnes jedná turecký premiér Erdogan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala vláda. Den před návratem Miloše Zemana z Vysočiny

 V Turecku začala minulý týden oficiálně mise čtyř českých armádních specialistů, posílili alianční protivzdušnou obranu neklidné turecko-syrské hranice. Jejich hlavním úkolem je zajišťovat přenos dat. V Turecku by měli spojaři být nejmíň tři až čtyři měsíce. O posílení alianční protivzdušné obrany hranice rozhodla Severoatlantická rada kvůli situaci v Sýrii v prosinci. V Sýrii spolu bojují prorežimní síly Bašára Asada s protivládními povstalci, podle OSN už stál konflikt život nejméně 60 tisíc lidí.

Mimo Sýrii by čeští představitelé s tureckým politikem mohli hovořit o EU. Česká republika podporuje spolupráci Turecka se sedmadvacítkou a pokračující přístupové rozhovory. Zřetelným podporovatelem tureckého členství EU je Klaus. V unii se o možném postavení Turecka však diskutuje a zvažuje se, zda by nebylo vhodnější muslimské, ale sekulární zemi nabídnout spíš privilegované partnerství. Tomu je nakloněno například Německo.

Ekonomické zájmy

Erdogan se do Česka vrací po více než pěti letech. "Za návštěvou tureckého premiéra v ČR můžeme vidět především ekonomické zájmy na obou stranách. Turecká ekonomika navzdory krizi i menšímu poklesu stále prosperuje. Zdá se, že ČR si začíná více uvědomovat potenciál ve vzájemném obchodu obou zemí, včetně možností investování," řekla analytička Lenka Filípková.

Doprovodného česko-tureckého podnikatelského fóra se vedle Nečase a Erdogana zúčastní představitelé sta českých a stovky tureckých firem. Pořadatelský Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že turecké podniky zastupují zejména energetiku, petrochemii, potravinářství, automobilový průmysl a nábytkářství.

Jednání s Ankarou o přistoupení komplikuje mimo jiné kyperská otázka, neboť Turci řeckou část ostrova neuznávají. Turecko ale bývá terčem kritiky nejen ze strany EU i kvůli nedodržování lidských práv. "Svoboda slova a tisku, stejně jako kurdská otázka, patří mezi nejpalčivější problémy na domácí politické scéně v Turecku," uvedla analytička.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

9:09 Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

POHLED IVANA HOFFMANA Němci jsou toxičtí sousedé, kteří se adaptovali na terorismus. Mít se na pozor…