V Letech uctilo památku obětí romského holokaustu asi 200 lidí

12.05.2019 18:38

Kolem 200 lidí přišlo dnes v Letech na Písecku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. ČTK to řekl za pořadatele Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Cenu za lidství dostal in memoriam kanadský filantrop Alfred Bader.

V Letech uctilo památku obětí romského holokaustu asi 200 lidí
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

Na místo se sjeli lidé z Moravy i z Čech. Zazněla česká hymna i žalm romských vězňů nacistických koncentračních táborů. Nechyběly proslovy, položení kytic a předání Ceny za lidství Výboru pro odškodnění romského holocaustu. „Cenu jsme uložili Alfredu Baderovi in memoriam. Založil nadaci, která v různých státech podporuje projekty snažící se zlepšit soužití Romů s většinou,“ uvedl Růžička.

Za druhé světové války stával v Letech koncentrační tábor pro Romy. Nyní je tam prázdný vepřín, kde ještě loni bylo ve 13 halách kolem 13. 000 prasat. Stát ale vepřín odkoupil od firmy Agpi za více než 450 milionů korun, aby tam mohl vzniknout památník romského holokaustu. V plánu je archeologický průzkum a demolice vepřína, náklady na demolici nejspíš přesáhnou 100 milionů korun. Vše by se mělo uskutečnit v příštích letech.

Památník bude spravovat Muzeum romské kultury v Brně, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury. Muzeum vede debaty o podobě památníku, který má připomínat bývalý tábor. Propojí současnou kulturní památku Lety, kterou tvoří repliky tří dřevěných budov, a sochu od akademického sochaře Zdeňka Hůlky stojící v místě hromadných hrobů. Vznikne i infocentrum s výstavním prostorem, kde by návštěvníci získali informace o táboře a romském holokaustu.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1 308 Romů – mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…