Na základě zaslaných údajů komise opakovaně privatizaci schválila. „Evropská komise v roce 2011 nijak nepřezkoumávala informace, které jako reakci k otázce privatizace OKD obdržela od České republiky. Nyní zjištěné skutečnosti ukazují, že tyto informace byly zavádějící, či dokonce nepravdivé," prohlásil mluvčí ministerstva Marek Zeman.
Podezřelé okolnosti
Doly prodala v roce 2004 vláda Stanislava Grosse za 4,1 miliardy korun. Ministerstvo financí, které tehdy vedl Bohuslav Sobotka, však prý nenechalo ocenit část majetku ve výši mnoha miliard. „Evropská komise byla při rozhodování obelhána nepravdivými argumenty od České republiky," uvedl šéf sdružení BYTYOKD.CZ Roman Macháček. Stejný názor mají i zainteresovaní právníci a protikorupční policie.
Doposud ministerstvo jakákoli podezření odmítalo. V únoru 2006 přitom poslalo do Bruselu dodatečné informace k privatizaci, a to pod hlavičkou tehdejšího 1. místopředsedy vlády Sobotky, vypracované firmou Karbon Invest. Tu zastupovala advokátní kancelář, pro kterou Sobotka předtím pracoval. Další dokument byl odeslán před čtyřmi roky. Vypracoval ho znalec, který dnes čelí obvinění, že státu podstrčil posudek na 46procentní podíl v OKD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze