Text písně glosuje společenský i politický vývoj od událostí listopadu 1989. "Občas nás nechali i zahrát a my na klopě placku Havel na Hrad, hráli jsme. Na duši zbyly šmouhy a skončil ten náš dlouhý tah," zpívá Nohavica.
Ztracené hodnoty
Během své krátké písničky dokázal vyjádřit i zklamání ze zrazení ideálů, na kterých tzv. sametová revoluce stála. "Míjejí nás dny po dni a já jdu po Národní a nic se neděje. Nahlížím do Laterny, jestli tam Jirka Černý zase je. A zase nikde nikdo z těch, co byli tam pod Václavem v oné chvíli, kdy Václav přilbici strhl z čela a na náměstí zněla píseň, že krásně je," zpívá hudebník.
"Říkali z televize, že přišel velké krize den. Jakápak sakra krize, to tu jde jen o peníze všem? Kde se ztratila slova o naději, o tom, že zázraky se dějí, když člověk chce? A prachy přijdou potom, život není o tom jen," glosuje dnešní společnost a ztrátu opravdových a podstatných hodnot písničkář.
Kladné přijetí kritikou
Podle glosy v kulturní rubrice serveru iDnes.cz zůstává písničkář ve své novince osobní, srozumitelný a přesto nechává dost prostoru pro výklad. A glosuje témata, která se podstatná jen zdají, a daří se mu přitom prý vyhnout banalitě pivního nadávání.
"Poselství písně vyjádřené textem 'Kde se ztratila slova o naději, o tom, že zázraky se dějí, když člověk chce' může působit pro cynika banálně. Ale provedení i prostor, který Nohavica pro záznam zvolil, nenechávají banalitě příliš místa. Sako ze sametu v sobě má ryzí písničkářství, působí na emoce a přitom z něj nemizí jistá naděje. Bez přímočaré angažovanosti protestsongu připomíná, že je lepší, když ideály začínají, než když končí," uzavírá autor glosy na serveru iDnes.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr