VIDEO Na hlavním vlakovém nádraží v Kolíně nad Rýnem bylo znovu velmi dusno

29.12.2016 20:00 | Zprávy

Velmi bouřlivě reagovali příznivci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NDP) na zákaz své demonstrace před katedrálou v Kolíně nad Rýnem. V rámci dobře zorganizované akce ovládli prostor před vlakovým nádražím, kde rozdávali své letáky a narušovali veřejný pořádek.

VIDEO Na hlavním vlakovém nádraží v Kolíně nad Rýnem bylo znovu velmi dusno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na tradičním karnevalu v Kolíně nad Rýnem rozdávají účinkující cukroví, bonbóny a květiny. Někdy sladká trefa i zabolí

Vedení NDP požádalo úřady v Kolíně nad Rýnem o možnost uspořádat demonstraci na hlavním náměstí před katedrálou, kde došlo při loňských silvestrovských oslavách k hromadnému sexuálnímu obtěžování německých žen ze strany migrantů z Blízkého východu a Afriky. NPD tak chtěla vyjádřit solidaritu s napadenými ženami a zajistit, že se z prostoru opět nestane „no go-zóna“, jak se tomu stalo před rokem.

Úřady však NPD demonstraci z bezpečnostních důvodů zakázaly. Toto vysvětlení však mnozí příznivci NPD i samotní členové strany nechtějí přijmout a tvrdí, že jim jen úřady chtějí bránit v uplatňování svobody projevu a shromažďování. Proto se několik desítek z nich rozhodlo na protest proti rozhodnutí úřadů uspořádat „kobercový nálet“ před budovou hlavního vlakového nádraží.

Jak je patrné z pořízeného videa,  příznivcům NPD se podařilo dostat na střechu vlakového nádraží, kde rozvěsili obří transparent s nápisem „Už nikdy více ostuda v Kolíně“ se zjevným odkazem na události z loňských silvestrovských oslav. Vedle toho rozdávali své protiimigrační letáky a vyvolávali své slogany kritizující kancléřku Angelu Merkelovou a její migrační politiku „otevřených dveří“. 

NPD vznikla v roce 1964 a od svého počátku se zaměřuje na kritiku liberální politiky a komunismu. V mnoha ohledech se tak její program podobá Alternativě pro Německo (AfD), ale na rozdíl od této strany NPD v posledních letech příliš úspěchů nezaznamenala. Aktuálně má v Evropském parlamentu jednoho svého poslance a zastoupení není ani ve spolkovém parlamentu v Sasku, kde před dvanácti lety získala rekordních 9,2%.

Rozhořčení nad nečinností úřadů v otázce vyšetřování hromadného sexuálního obtěžování v Kolíně nad Rýnem však rozhodně nepanuje jen mezi příznivci NPD, ale jde napříč politickým spektrem. Ačkoli do sexuálních útoků byly zapojeny stovky pachatelů, doposud se podařilo usvědčit a odsoudit jen asi třicet z nich. Lze navíc důvodně pochybovat o tom, jestli se po nepříliš úspěšných dvanácti měsících bude německé spravedlnosti dařit v odhalování pachatelů v blízké budoucnosti lépe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Truchlí Fiala i mnozí další. Česko si připomíná rok od tragické střelby na FF UK

17:07 Truchlí Fiala i mnozí další. Česko si připomíná rok od tragické střelby na FF UK

Česko si připomíná první smutné výročí tragických událostí na FF UK, kde rozpoutal střelec peklo. Je…