VIDEO Regulérní bitva! Slzný plyn, děla a hodně silná slova. Vítejte v Maďarsku, které se s uprchlíky nemazlí a toto vzkazuje světu

17.09.2015 9:08 | Zprávy

Maďarsko na svých hranicích stále čelí vážným potížím s uprchlíky. Na hranicích se Srbskem dochází k násilným střetům a policie je nucena používat ke zklidnění vášní slzný plyn a vodní děla. Srbsko a Německo však takový přístup kritizují a považují jej za přehnaný.

VIDEO Regulérní bitva! Slzný plyn, děla a hodně silná slova. Vítejte v Maďarsku, které se s uprchlíky nemazlí a toto vzkazuje světu
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Nejostřeji se zatím na adresu maďarské policie vyjádřil srbský premiér Alexandar Vučić, jenž odsoudil chování maďarských úřadů a označil jej za brutální. Zároveň vyzval Evropskou unii, aby proti takovému jednání zasáhla a zabránila tomu, aby se problém vymkl kontrole. „Vyzývám Evropskou unii, aby na tento problém zareagovala. Členské státy EU by měly postupovat v souladu s jejími hodnotami. Pokud tak Brusel neučiní, najdeme sami způsob, jak na našich hranicích hájit evropské hodnoty,“ prohlásil srbský diplomat v průběhu své návštěvy Spojených států. V podobném duchu se v rozhovoru pro CNN vyjádřila také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která zásah maďarských policistů proti uprchlíkům označila za „nepřijatelný a odporující evropským hodnotám“.

Video ze střetu mezi policií a uprchlíky je ZDE

Maďarská strana však jakékoli pochybení odmítá a upozorňuje na to, že pouze hájí své hranice a Schengen. „Naše úřady budou dělat vše proto, abychom zabezpečili schengenskou hranici,“ prohlásil v maďarské veřejnoprávní televizi předseda parlamentního výboru pro obranu a vymáhání práva Lajos Kósa a vyjádřil se také k e-mailové kampani lidskoprávních organizací, kteří vyzývají obyvatele evropského kontinentu, aby po maďarské vládě požadovali zrušení přísných imigračních zákonů a posílání uprchlíků zpět do Srbska. „Maďarsko tyto zákony přijalo pouze jako poslední možnost, a to s ohledem na zásadu proporcionality a coby způsob odstrašení dalších ilegálních narušitelů našich státních hranic,“ vysvětloval maďarský politik.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Maďarsko nyní fakticky odmítá veškeré žádosti o azyl od uprchlíků, kteří do země přicházejí ze Srbska. To ostatně potvrdil také mluvčí vládní strany Fidesz Bence Tuzson. „Vláda nepovažuje migranty přicházející z bezpečných zemí, jako je Srbsko, za uprchlíky. Jejich žádosti o azyl v naší zemi tak budou s největší pravděpodobností zamítnuty,“ nechal se slyšet Tuzson a zmínil také, že Maďarsko by potřebovalo na vyřešení migrační krize z evropských fondů 200 milionů eur, ale Evropská unie nabídla pokrýt tyto náklady jen částkou ve výši sedmi milionů eur. „To skutečně není mnoho. Vláda tak bude nucena k těmto účelům použít alespoň grant ve výši 640 000 eur, který byl původně určen na pomoc ohroženým skupinám obyvatelstva.

Celý text v angličtině je ZDE

O násilnostech na maďarsko-srbských hranicích informují všechna světová média. Německá televize ARD dokonce střet mezi maďarskými pořádkovými silami a uprchlíky popisuje jako „regulérní bitvu“. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se aktuálně připojil ke kritice postupu maďarských úřadů vůči uprchlíkům, když prohlásil, že je celou záležitostí „naprosto šokován“. Rada Evropy pro lidská práva zase uvedla, že požádala Maďarsko o vysvětlení, jakým způsobem v praxi uplatňuje své nové předpisy. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres vyzval maďarské úřady, aby zajistila „neomezený přístup do své země“ pro ty, kteří utíkají před válkou a pronásledováním.

Další video z Maďarska si můžete prohlédnout ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konvička po teroru v Německu: Situace v EU je příšerná. Islamisté se už otřepali

14:12 Konvička po teroru v Německu: Situace v EU je příšerná. Islamisté se už otřepali

Po několika letech klidu došlo v Německu v předvánočním čase k dalšímu teroristickému útoku na vánoč…