Václav Klaus prozradil, co do smrti neodpustí Havlovi. Pak vytáhl překvapivá jména, která prý dnes ovládají zemi

01.11.2014 11:21 | Zprávy

Pětadvacáté výročí od listopadu 1989 je příležitostí pro bilancování a Václav Klaus coby hlavní tvůrce porevolučních poměrů je samozřejmě v těchto dnech velmi žádaným zbožím. Ve velkém rozhovoru pro MF DNES představil svou novou knihu, ve které čelí argumentům kritiků, a neobyčejně ostře promluvil o svém předchůdci Václavu Havlovi. Ten byl podle něj mentálním komunistou, který nesnášel tržní ekonomiku, která přitom jemu samotnému poskytla řadu výhod.

Václav Klaus prozradil, co do smrti neodpustí Havlovi. Pak vytáhl překvapivá jména, která prý dnes ovládají zemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Na úvod rozhovoru exprezident zavzpomínal, jak v Prognostickém ústavu již po celý roku 1989 tušili, že se „něco“ stane. On sám se prý již pět dní před 17. listopadem účastnil nedělního diskusního pořadu v rakouské televizi.

Pak zavzpomínal, co zažil poté, když ve Federálním shromáždění obhajoval svou ekonomickou reformu. Po šesti hodinách nepřetržitých dotazů „plejády vedené Zemanem a Komárkem“ prý vyčerpán odcházel k autu, když k němu přistoupil bývalý komunistický premiér Adamec a řekl mu: „Pane ministře, neberte to tak špatně. To dobře dopadne, vy to zvládnete.“

Jak to ve skutečnosti dopadlo, to Klaus shrnul ve své nové knížce, kterou nazval „Chtěli jsme víc než supermarkety“. Nazval ji tak prý právě proto, že on a jeho spolupracovníci byli často napadáni, že zužují transformaci jen na ekonomickou dimenzi. Ve skutečnosti jej prý vždy mnohem více zajímala politická než ekonomická dimenze svobody.

Také, jak v předmluvě prozradil, uvažoval o názvu „Cesta tam a zase zpátky“. Tím by vyjádřil svůj dojem, že se společnost vrací do stavu, kdy se svobodě přistřihují křídélka. Sám prý v devadesátých letech věřil, že se mu podaří dovést zemi do takového stavu, že svobodný systém bude zajištěn bez ohledu na měnící se vlády. Věřil prý, že pokud jeho vláda vydrží do roku 2000, budou již změny nezvratné. Nepovedlo se to prý hlavně kvůli ambicím jeho koaličních partnerů Josefa Luxe a Jana Kalvody.

Mentální komunista Havel nenáviděl trh a přitom z něj tyl

Ještě před tím, na samém počátku devadesátých let, pak musel vybojovat souboj se skupinou kolem Občanského hnutí. Jejich prohra byla podle Klause jedním z klíčových faktorů našeho úspěchu. „Jsem přesvědčen, že bylo štěstí, že tito lidi vypadli. Štěstí pro celou naši zemi. To nebyli zodpovědní lidé a bylo štěstí, že tam v těch klíčových chvílích nebyli,“ říká.

Podobné to prý bylo i s vůdcem této názorové skupiny, prezidentem Václavem Havlem. „On nechtěl politickou demokracii standardního typu,“ říká na adresu svého předchůdce. „A zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl,“ dodává a připomíná Havlovy výroky o trhu jako hokynářství.

On sám jej s ODS prý vždy na prezidenta podporoval jako symbol, ale ve skutečnosti jej vnímal jako „nutné zlo“. „On, ač samozřejmě nebyl komunista, tak mentálně v mnoha ohledech tím reformním komunistou byl,“ prohlásil Klaus.

Je však prý jedna věc, kterou Václavu Havlovi a jeho stoupencům nepřestane vyčítat až do konce svého života. „Nikdy neodpustím Václavu Havlovi a podobným lidem, že politické strany tak znesvěcovali a poškozovali svými výroky, že lidi od těch stran vlastně odháněli,“ říká. Téhle antipropagandě prý řada lidí uvěřila, a to vedlo k oslabení politických stran.

Mne jste tak jako Zemana nemilovali

Místo nich prý nyní nastal režim, který Klaus pojmenoval sobotkovsko-babišovsko-moravcovsko-janečkovský. Václav Moravec v něm prý zastupuje „médiokracii“ a Karel Janeček moc nevládních organizací, která už začíná být konkurencí pro samotnou vládu. Pátou „do party“ by prý mohla být státní zástupkyně Lenka Bradáčová, usilující o moc pro vyšetřovací složky.

Klaus vzpomínal, jak se v dubnu hádal s jakýmsi německým podnikatelem, který mu říkal, že se z Česka stahuje, protože tu vládnou oligarchové. Klaus jako patriot se s ním prý dvě hodiny hádal, že zde žádní oligarchové nevládnou, ale zpětně mu v řadě věcí dává za pravdu a jeho pocity prý v posledních měsících sílí.

A do toho všeho funguje prezident Zeman, kterému podle Klause prochází u novinářů mnohem více věcí než kdysi jemu. „Zeman je v podstatě miláček vás všech médií. Všechno mu promíjíte, všechno mu zkousnete. Mě byste neumožnili ani desetinu toho, co jemu,“ rýpal do redaktorů MF DNES.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…