Varovná slova z ČT: Mezi herci vznikne závist, vznikne nenávist. To není legrace!

02.04.2021 8:40

Koronakrize dopadla tvrdě na celou řadu odvětví. Velkou ránu zasadila také divadlům, která už téměř rok nemohou hrát, s menší letní přestávkou, kdy to v omezené podobě šlo. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti už muselo propustit 7 herců. Snižuje náklady a v dalších sezónách odehraje méně premiér. Z ČT zazněla varovná slova o situaci v divadlech a o možné zlé krvi mezi herci.

Varovná slova z ČT: Mezi herci vznikne závist, vznikne nenávist. To není legrace!
Foto: Screen ČT24
Popisek: Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka byl hostem ČT

O situaci nejen ve Slováckém divadle v Událostech, komentářích ČT debatovali prezident Herecké asociace Ondřej Kepka a poslanec, starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

Blaha hned v úvodu upozornil, že ještě v roce 2003 stát přispíval na provoz divadla částkou téměř 20 milionů korun, ale po změně rozpočtového určení daní finanční podpora ze strany státu prudce ochladla a stát posílal divadlu jen 1,3 milionu korun.

„Od té doby bylo fakticky divadlo podporováno z rozpočtu města,“ upozornil Blaha s tím, že kvůli napjaté finanční situaci je zkrátka nutno to řešit. „Já jednám s různými stranami, ale bez odezvy, proto musíme přistoupit k úsporným krokům. Přestože se to nikomu nelíbí, musíme se zabývat i personálními změnami,“ prohlásil starosta.  

Ing. Stanislav Blaha

  • ODS
  • Tento profil není poslancem aktivně využíván
  • poslanec

Kepka okamžitě oponoval, že personální změny se mají dělat až na posledním místě, protože divadelní soubor se buduje celá léta.

„Je to o prioritách. Je to o tom, jestli si Uherské Hradiště váží tohoto souboru natolik, aby hodilo takový, obrazně řečeno, granát, protože soubor se skládá léta. Takováhle věc rozhodí soubor na celá léta. Vznikne závist, vznikne nenávist. Ty máš smlouvu, já ji nemám. To není legrace,“ varoval Kepka.

Blaha k tomu poznamenal, že by jako poslanec očekával, že Ministerstvo kultury ČR přijde s návrhem zákona o vícezdrojovém financování kulturních institucí, což by pomohlo situaci řešit.

„Dokud to nebude nařízeno jako povinnost, tak se toho nikdo dobrovolně neujme, protože ho to stojí peníze, které může využít někde jinde,“ upozornil Blaha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…