Horst Teltschik býval poradcem Helmuta Kohla, kterému mimo jiné radil, jak přimět Gorbačova k souhlasu se sjednocením Německa. Nyní však vyzývá k něčemu úplně jinému. V listě Südwest Zeitung doporučuje výrazně přehodnotit politiku vůči Rusku a zejména zrušit sankce.
„Nebudeme měnit Rusko sankcemi,“ radí zkušený německý politik. Západ podle něj udělal chybu, když se po pádu SSSR nepokusil vytvořit všeobecně uznávaný světový pořádek a akceptoval hegemonii a libovůli jediné zbývající supervelmoci – USA.
Připomněl, že na slavné Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Paříži v roce 1990 podepsalo 35 zemí včetně USA závazek o vytvoření „jednotného prostoru od Vancouveru až po Vladivostok“. „Poprvé se hovořilo o bezpečnosti celého kontinentu. Nicméně tato šance byla promarněna. Pokud by se k této deklaraci připojilo Rusko, mohli bychom se možná vyhnout současné krizi na Ukrajině,“ myslí si veterán německé politiky.
Prezident Putin se podle něj v současnosti Západu nevzdá. Nelze vyloučit, že bude poražen doma kvůli vnitřním problémům, ale taková situace by prý pro Západ rozhodně nebyla důvodem k jásání. „Slabé Rusko a slabý prezident Putin jsou pro Evropu a Západ mnohem nebezpečnější, než kdyby byli silní,“ říká Horst Teltschik.
Na stranu Ruska se v ukajinské válce postavil i John Kerry, americký ministr zahraničí. Ten se v přítomnosti svého ruského protějšku Sergeje Lavrova (kterého oslovoval familiérně „Sergeji“) ostře vymezil proti plánům ukrajinského prezidenta Porošenka obnovit vojenské operace na Donbasu.
„Důrazně jej vyzývám, aby si to rozmyslel. Pokud by se pustil do těchto akcí, vážně by to ohrozilo dohody z Minsku. Byli bychom tím velmi znepokojeni a mohlo by to přinést významné důsledky,“ uvedl ministr.
Ve chvíli, kdy začaly působit pracovní skupiny a začíná se rýsovat cesta k míru, by podle Kerryho byly takové akce velmi nebezpečné. „Žádám všechny, aby se zapojili do naplňování dohody z Minsku a o politické řešení. Zdržte se samostatných silových akcí,“ žádá ministr Kerry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav