V předchozích měsících britská i francouzská média referovala o útocích uprchlíků v okolí přístavu Calais na projíždějící automobily, které mířily do Velké Británie. Právě tam se také chtěli za každou cenu dostat migranti z Blízkého východu a Afriky, kteří pobývali ve zdejším nechvalně proslulém uprchlickém táboře „Džungle“. Francouzským úřadům se sice podařilo podstatnou část tábora letos na jaře zbourat a přesunout uprchlíky do Paříže, ale projíždějící řidiči jsou v Calais stále v nebezpečí.
Naposledy se o tom přesvědčil třiapadesátiletý občan Velké Británie Rhys Williams, který se svěřil se svojí životu nebezpečnou situací právě deníku The Express. Ve svém voze značky Mercedes se v časných ranních hodinách zrovna blížil k přístavu, když jej napadli obyvatelé uprchlického tábora Džungle. „Přijížděl jsem asi v jednu ráno za úplné tmy do přístavu, když najednou vyběhlo několik migrantů na silnici a začali po mém autě házet velké kusy betonu.“
Celý text v angličtině je ZDE.
Agresivním obyvatelům Džungle se podařilo rozbít všechna okna mercedesu a poškodit zadní dveře. Poté se na místě objevilo asi padesát nebo šedesát dalších migrantů, které se následně snažily zpacifikovat dva policejní vozy. „Uprchlíci se oháněli motorovými pilami a házeli na projíždějící kamiony i policisty Molotovovy koktejly. Vedle toho ve snaze zablokovat silnici káceli okolo stojící stromy a zapalovali ohně. Policie neměla šanci jim v tom zabránit.“
„Uprostřed toho všeho uvízl malý rodinný vůz, jehož pasažéři byli samozřejmě naprosto zoufalí. Jistě nejenom já jsem si připadal jako někde ve válečné zóně,“ konstatoval třiapadesátiletý Williams, který odrazuje od cesty přes Calais všechny turisty. „Dříve se uprchlíci zaměřovali hlavně na kamiony, ale nyní před nimi není v bezpečí žádné auto. Dělají vše pro zastavení provozu, aby se mohli dostat na nákladních automobilech či kamionech do Velké Británie.“
„Nechci rozhodně nikoho zbytečně strašit, ale v dalších dvou týdnech bude vrcholit letní sezóna a v Calais bude hodně těsno. Tahle cesta fakt není vhodná pro rodiny vracející se zpátky domů. Moje auto je stále v opravně. Náklady na opravu činí dva až tři tisíce liber plus musím zaplatit za pronájem vozu. Bojím se pomyslet na to, co by se stalo, kdyby na zadních sedadlech sedělo dítě. Pokud úřady něco hned neudělají, tak tady někdo brzy zemře,“ varuje Williams.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro