Vitásková odvolala svého kolegu, který v prosinci v její nepřítomnosti vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

18.01.2016 14:17 | Zprávy

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. ERÚ o tom informoval v tiskové zprávě s tím, že oba se zároveň dohodli na ukončení jeho pracovního poměru dohodou. Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun. Situací v ERÚ se dnes měla zabývat vláda, kvůli nepřítomnosti ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) to ale odložila.

Vitásková odvolala svého kolegu, který v prosinci v její nepřítomnosti vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí, a tak rozhodnutí podepsal právě Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla.

Situací v ERÚ se dnes měla zabývat vláda. Materiál ministerstva vnitra, který měl Vitáskovou převést pod služební zákon, ale ministři zatím neprojednají. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Není tady přítomen ministr průmyslu a obchodu, který by měl k té problematice také mnoho co říci. Já osobně se kloním k tomu, že pokud mluvíme o ERÚ jako o nezávislém orgánu, tak z logiky věci by ředitel tohoto úřadu neměl spadat pod služební zákon,“ uvedl Jurečka. Mládek se dnes jednání vlády neúčastní, protože je na plánované návštěvě Íránu.

Od začátku letošního roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci totiž nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci až do konce příštího roku. Podle ministerstva vnitra tak šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon, což měla dnes potvrdit vláda. Vitásková to odmítá, ČTK v pátek řekla, že služební slib nesloží. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obvinění a obžalobě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

15:25 Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

Lékař původem ze Saúdské Arábie Taleb A. rozséval smrt na vánočních trzích v Magdeburku. Zavraždil n…