„To, k čemu došlo, je dvouciferné navýšení minimální mzdy, je to bez dohody se sociálními partnery. Je to už třetí navýšení minimální mzdy v tomto volebním období a je provedeno dva dny před volbami,“ zahájil zostra Špicar. Nevadí mu prý samotné navýšení minimální mzdy, vadí mu spíše to, že vláda tuto mzdu navyšuje svévolně a nedává podnikatelům prostor, aby se na to mohli připravit.
Minimální mzdu pobírají jen asi tři procenta zaměstnanců, ale zaměstnavatelé musejí vynaložit mnohem větší množství prostředků, protože na minimální mzdu jsou následně navázány i další platy. Zaměstnavatelé přitom mohou zvyšovat mzdy jen podle toho, jak jim to dovolují zisky, které nejsou nijak obrovské, protože naše firmy často působí v pozici subdodavatelů, takže si nemohou „vyskakovat“.
„To, k čemu došlo, je příliš radikální navýšení. My se nechceme chovat jako vláda. My si nechceme vstrčit prst do pusy a po chvilce si říci, že by minimální mzda mohla být 10 100,“ konstatoval Špicar. „Právě takhle k tomu vláda dospěla?“ ptala se moderátorka. Obávám se, že ano,“ přisvědčil okamžitě host.
Děkuji vládě, že otevřela cestu Ukrajincům
A jak by problémy české ekonomiky řešili zaměstnavatelé? „Problém je v nízké mobilitě obyvatelstva, nespolupráce podniků a škol a je to také kvůli ne úplně efektivně fungujícím úřadům práce,“ popsal slabá místa Špicar. Podniky se proto snaží využít alespoň ty zaměstnance, které mají, a uvažují o šestidenním pracovním týdnu. Týká se to např. Škody Auto, kde odbory na šestidenní pracovní týden přistoupily. I ony zřejmě pochopily, že je třeba využít poptávky po českých vozech a vytvořit si ekonomický polštář na horší časy, ale také prostor pro případnou expanzi. Škoda Auto je podle Špicara dobrým příkladem toho, že minimální mzda vlastně nic moc neřeší. Nástupní plat je zde nesrovnatelně vyšší, a podnik přesto nedokáže sehnat dost zaměstnanců.
Nakonec poděkoval vládě za to, že otevřela pracovní trh lidem z Ukrajiny. Bylo by jistě lepší uspokojit poptávku po zaměstnancích z českých zdrojů, ale pokud se dlouhodobě ukazuje, že to není možné, je třeba zaměstnávat i cizince.
„Nezbývá, než poděkovat české vládě za to, že se nakonec odhodlala otevřít český pracovní trh lidem z Ukrajiny. Chápu, že vzhledem k migrační krizi to nebylo úplně jednoduché,“ konstatoval Špicar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp