K Francii, která se od teroristických útoků v roce 2015 v Paříži potýká s výjimečným stavem či stavem, který se dosti vymyká normálu před útoky, Eichler říká, že by jej nenapadlo, že Francii něco takového potká a že to bude trvat tak dlouho. „To je, ať si říkáme, co chceme, obrovský úspěch džihádistů, tedy, že změnili francouzskou společnost a že je tam veliký strach,“ uvádí znalec Francie v rozhovoru.
Hrozba přitom přichází nejen od islamistů, nýbrž i od samotných bezpečnostních složek, jelikož se v rámci boje proti terorismu a extremismu ukrajují i svobody občanů. „Když se přehánějí opatření na zajištění bezpečnosti, znamená to, že se omezují svobody. A ve Francii omezování svobod už trvá opravdu hodně dlouho,“ hodnotí politolog.
Francouzi jsou podle něj pokrytečtí v tom, že jim sice omezování vadí, ale stěžují si jen doma. „Kam jsme to dopracovali tím, že máme takové množství přistěhovalců, takže se bojíme vycházet ven a stěhujeme se do jiných čtvrtí?“ takto si dle něj potají Francouzi pokládají dotazy. U nich to často nekončí a mnoho lidí se i odstěhovává z oblastí, kde „se už cítili být cizinci“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak