Vzpomínáte? Hořící Notre-Dame. „To nebyla elektroinstalace,“ obává se Jan Eichler

26.03.2021 21:15 | Zprávy

„Francouzi židovského vyznání utíkají, nechtějí čekat, až je tam zabijí. A chtějí i své děti a vnoučata přesunout někam, kde snad bude bezpečněji,“ píše o aktuálním napětí ve Francii politolog Jan Eichler na serveru Kupředudominulosti.cz. Nejen židé, ale i další Francouzi podle něj nyní čelí tlaku od džihádistů. A mění se i tamní společnost. Původní Francouzi se již obávají vycházet ven a stěhují se z oblastí, kde „se už cítili být cizinci“, zatímco politici trousí floskule a vymýšlejí patetické projevy. Řešení Eichler spatřuje ve směru od Marine Le Penové, a to i přesto, že by ji sám v žádném případě nevolil.

Vzpomínáte? Hořící Notre-Dame. „To nebyla elektroinstalace,“ obává se Jan Eichler
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl před dvěma měsíci rozsáhlý požár, který ji těžce zdevastoval. V součanosti je budova hlídaná policisty v rekonstrukci, nelze se k ní dostat a přesto láká turisty

K Francii, která se od teroristických útoků v roce 2015 v Paříži potýká s výjimečným stavem či stavem, který se dosti vymyká normálu před útoky, Eichler říká, že by jej nenapadlo, že Francii něco takového potká a že to bude trvat tak dlouho. „To je, ať si říkáme, co chceme, obrovský úspěch džihádistů, tedy, že změnili francouzskou společnost a že je tam veliký strach,“ uvádí znalec Francie v rozhovoru.

Hrozba přitom přichází nejen od islamistů, nýbrž i od samotných bezpečnostních složek, jelikož se v rámci boje proti terorismu a extremismu ukrajují i svobody občanů. „Když se přehánějí opatření na zajištění bezpečnosti, znamená to, že se omezují svobody. A ve Francii omezování svobod už trvá opravdu hodně dlouho,“ hodnotí politolog.

Francouzi jsou podle něj pokrytečtí v tom, že jim sice omezování vadí, ale stěžují si jen doma. „Kam jsme to dopracovali tím, že máme takové množství přistěhovalců, takže se bojíme vycházet ven a stěhujeme se do jiných čtvrtí?“ takto si dle něj potají Francouzi pokládají dotazy. U nich to často nekončí a mnoho lidí se i odstěhovává z oblastí, kde „se už cítili být cizinci“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…