Žádný mír nechceme, Porošenko! Ve znaku mají cosi jako svastiku, jsou dobře placeni a čekají další útok. Založili je ,,Ukrajinští vlastenci", navštívila je Reuters

25.03.2015 13:34 | Zprávy

Reportéři agentury Reuters navštívili Azovský prapor, jenž se připravuje na obranu přístavního města Mariupol před údajně očekávaným útokem proruských separatistů. Velitel pluku Bileckij nezastírá, že nesouhlasí s příměřím uzavřeným v Minsku.

Žádný mír nechceme, Porošenko! Ve znaku mají cosi jako svastiku, jsou dobře placeni a čekají další útok. Založili je ,,Ukrajinští vlastenci", navštívila je Reuters
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ukrajina

„To příměří se nám vůbec nezamlouvá. Stejně jako dohoda uzavřená vloni v září, tak i poslední dohoda o příměří vyústí jen v další útok nepřítele,“ cituje Reuters velitele pluku Andreje Bileckého, který se právě se svými muži nachází u Azovského moře asi 40 km jihozápadním směrem od Mariupolu. Pětatřicetiletý rodák z Charkova Bileckij je přesvědčen, že válka bude bezpochyby pokračovat dál. Prý až do konečného vítězství, či naopak porážky ukrajinské armády. Přičemž dává vehementně najevo, že věří v první možnost.

Jak reportéři Reuters upozorňují, Azovský prapor má rozporuplnou pověst. Jeho symbolem je znak připomínající černou svastiku na žlutém podkladu a založili jej členové národně-socialistické skupiny nazvané „Ukrajinský patriot“. Společně prosazují ideologii založenou na rasové čistotě, nadřazenosti bílé rasy, autoritářské moci a centralizovaném národním hospodářství. Lidé z hnutí „Ukrajinský patriot“ odmítají, aby se jejich země stala členem jakéhokoli mezinárodního bloku, a kritizují také liberální ekonomiku a svobodu sdělovacích prostředků. Před sedmi lety vyzýval Bileckij „tisíce mladých fanatických apoštolů“, aby začali své ideje prosazovat v praxi. Média tehdy informovala o několika násilných incidentech.

celý text v angličtině najdete ZDE

Od vzniku Azovského pluku vloni v květnu, kdy se jeho členové zapojili do bojů o Doněck a samotný pluk se stal součástí ukrajinské národní gardy, Bileckij přece jenom svoji rétoriku zmírnil. Většina webů spadajících pod „Ukrajinského patriota“ je nyní zrušena či přístupná pouze po zadání hesla. Bileckij odmítá, že by černá svastika na žlutém podkladě symbolizovala příklon Azovského pluku k nacismu a říká, že jde o čistě ukrajinský vlastenecký symbol. Jeho vojáci jsou dobře vyzbrojeni a mají nové uniformy. Všichni členové pluku jsou oficiálně dobrovolníky a pobírají asi 6000 hřiven, ve skutečnosti však dostávají asi 10 000 hřiven. Vedle ministerstva vnitra dostávají peníze od nejbohatších ukrajinských oligarchů.

Bileckij se od původně radikálního programu „Ukrajinského patriota“ nijak nedistancuje, ale tvrdí, že nyní je jeho jediným cílem porazit separatisty. Nicméně nezastírá, že se hlásí k nacionalistické ideologii. „Všichni bychom měli být hrdí na to, že jsme vlastenci a milujeme naši zem,“ říká Bileckij, který s manželkou vychovává syna a povoláním je historik. Na svém kontě má však i zadržení a obvinění z fyzického napadení, ke kterému došlo v roce 2011. V únoru 2014 však byl omilostněn v důsledku amnestie a jeho příznivci později porušení zákona odmítali s tím, že šlo o politický proces inscenovaný bývalým prezidentem Janukovyčem. Poté byl zvolen jako poslanec do ukrajinského parlamentu.

Někteří ukrajinští politici Bileckého a jeho vojáky považují za nikterak nebezpečné vlastence. Panují však pochybnosti o tom, jakou roli budou hrát po skončení vojenského konfliktu a jestli nebudou ohrožovat prezidenta Porošenka a bezpečnost země. Ostatně ukrajinského prezidenta sám Bileckij často kritizuje. Vzhledem k odmítání uzavřeného příměří se navíc nezdá, že by byli vojáci Azovského pluku v čele se svým velitelem ochotni přistupovat ke kompromisům, které jsou v běžné politice demokratického státu nevyhnutelné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Novinář se mnou udělal rozhovor. A dostal za to takový céres...“ Vidlák odkryl mainstreamová média

22:14 „Novinář se mnou udělal rozhovor. A dostal za to takový céres...“ Vidlák odkryl mainstreamová média

Bloger a jeden ze zakladatelů hnutí STAČILO! Daniel Sterzik, zvaný Vidlák, představil strategii hnut…