Situaci na severu Iráku Zaorálek označil za humanitární katastrofu a americké nálety za cestu k jejímu zmírnění. „Spojené státy v této chvíli nepodezírám, že by tím sledovaly něco moc jiného, především proto, že sám (americký) prezident (Barack) Obama není ten, který by byl dědicem Bushovy politiky," řekl Zaorálek.
Dodávky zbraní kurdským jednotkám Česko podle Zaorálka zvažuje, protože islámští radikálové se dostali k moderním zbraním a přidávají se k nim bývalí armádní generálové z dob režimu prezidenta Saddáma Husajna. „Kurdská strana není ani dostatečně vyzbrojena pro to, aby takové armádě čelila," řekl Zaorálek. Česko také podle něj uvažuje o další humanitární pomoci pro Irák. O uvolnění tří milionů korun na humanitární pomoc v Iráku Ministerstvo zahraničí rozhodlo už na konci června.
Spojené státy včera podnikly několik cílených leteckých úderů na pozice islámských radikálů v Iráku. Terčem byly dělostřelecké baterie islamistů, které ostřelovaly jednotky bránící metropoli iráckého Kurdistánu Irbíl, a také kolona několika aut, ve kterých ozbrojenci cestovali. Americký prezident Obama cílené nálety povolil, vyloučil ale návrat amerických vojáků na irácké území. Kurdští představitelé uvedli, že islamisté nyní proti Kurdům připravují velký útok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk