Vaněk pokládá Omán za zemi, která nemá nikde na světě podobné zastoupení, a to i z kulturního hlediska, sám si prý dokáže po sedmi letech pobytu v sultanátu představit, že by tam žil. „Zkuste si otevřít knížku Pohádky tisíce a jedné noci, příběhy Šeherezády. Když vystoupíte z letadla a vstoupíte do letištní haly v Maskatu, tak se začnete štípat do nohy, jestli stále ještě spíte v letadle, anebo už jste v té pohádce. Pobyt v Sultanátu Omán je pobyt v pohádce live – naživo. To jsou tak mimořádní lidé, to je tak mimořádná kultura, která nemá podle mého názoru na světě obdoby,“ míní.
Vaněk svoji funkci a jmenování od ománského sultána Hajthama bin Tárik Ál Saída, který v zemi též působí jakožto předseda vlády, osvětlil s tím, že honorární konzul má ze své funkce sloužit především Ománcům, nikoliv Čechům. „Moje služba je služba především ománským občanům, nikoli českým. Mám za povinnost pečovat o jejich blaho v případě jejich pobytu na území České republiky, ať už jde o krátkodobé turistické návštěvy, nebo o dlouhodobý pobyt, což může být pobyt studijní, pracovní a podobně. Musím se postarat o všechny záležitosti, které je mohou potkat, počínaje problémy s vízem, překročením zákona, vazbou, s právním zastoupením,“ vysvětlil.
Své služby ale nabízí i Čechům, kteří překročí deset dnů pobytu v Ománu, do kterých není víza potřeba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak