„Na konci této cesty je nevolební diktatura, autoritativní stát nebo dokonce fašismus jihoevropského typu,“ obává se Pečinka. Zemanova vláda je totiž podle něj v rozporu s většinou v Poslanecké sněmovně, základním principem parlamentní demokracie a mimoto s celou dosavadní politickou praxí.
„Rusnokovo snažení sestavit vládu pouze na základě volného rozhodnutí prezidenta bez vazby na sněmovnu, dostává ráz vytváření protektorátní vlády se všemi hanlivými konotacemi, jaké v české historii toto označení dodnes má,“ dodává dokonce.
Protektorem je v tomto případě sám Zeman, snažící se navodit iluzi, že lze vládnout bez většiny v Poslanecké sněmovně. Navíc kombinovaná s jeho snahou obracet se přímo na veřejnost a nadbíhat tradičním protiparlamentním afektům davu. Možná si prý milovník bonmotů vzpomene i na ten o parlamentu coby žvanírně, který měl tolik rád Lenin.
Je také pravděpodobné, že značná část veřejnosti bude prezidenta za rozbití ústavních zvyklostí oslavovat jako hrdinu. Pečinka doufá, že v této zemi žijí i lidé, kterým také vadí korupce a sněmovní obstrukce, ale současně chápe, že chytračení s ústavními principy není cesta k řešení.
Nikdo neví, do jakých oblastí se prezident Zeman ještě rozhodne expandovat. A když k tomu připočteme, že si zároveň větší díl moci vynucují státní zástupci, je podle komentátora nezbytné, aby i tato část veřejnosti vyjádřila svůj názor. „A to nejen duchaplnými postřehy na Facebooku a kolážemi na internetu,“ upřesňuje. Dnes se totiž podle něj nehraje o pár procent po jednu či druhou stranu, ale o polistopadový systém jako celek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav