"Řekl bych, že jsem se sešel s čínskou stranou mírného pokroku v mezích zákona," zhodnotil postavení čínských účastníků schůzky na tamní politické scéně. "Tam jsme se právě bavili o těch otázkách, k jejichž diskutování mě vybízí zběsilá pražská kavárna, aniž by si uvědomila, že k této diskuzi opravdu došlo," řekl.
Odmítl kritiku, že citlivou otázku porušování lidských práv v Číně neotevřel při jednáních s jejími oficiálními představiteli. Bloggeři, jejichž blogy sledují desítky milionů lidí, a politologové, kteří vydávají své knihy v milionových nákladech, podle něj představují čínskou občanskou společnost. Lidé, kteří se s ním setkali, prý sami sebe označovali jako "názorové vůdce"'.
Zeman byl v Česku některými politiky kritizován kvůli rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV, kde řekl, že jel do Číny nikoli proto, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Rovněž v Číně řekl, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a že Tibet a Tchaj-wan považuje za její součást.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp