V Evropské komisi se řeší jak problematika bezpečnosti, tak i volební otázky. "Je to i situace v některých zemích, kde byly či budou volby a my tam máme obavy z vývoje, ale my jedeme na dvou frontách, protože současně pracujeme na tom, abychom EU posunuli kupředu," podotýká.
Bezpečnost je ale důležitější, ačkoli eurokomisaři odmítají vyvolávat paniku. "To bychom udělali krok k tomu, co chce druhá strana," podotkla eurokomisařka. Na stole je debata o sbírání dat v leteckém provozu. Cílem sdílení a ochrany dat v rámci celé EU je zachytit případné navrátilce z rizikových oblastí Islámského státu. Zahraničních bojovníků je prý v tuto chvíli asi dvanáct tisíc z různých koutů světa. Evropská komise teď chystá legislativu, na jejímž základě následně bude možné zahraniční bojovníky při pokusu o návrat domů stíhat.
Výrok prezidenta Zemana byl hodně přes čáru
Vyjádřila se i ke kauze Evy Michalákové a jejích synů, toho času držených v Norsku. "Když čerpám z českých médií, tak mám dojem, že se stala veliká nespravedlnost, ale jako právník vím, že je třeba dívat se na tu věc komplexně. A jako eurokomisařka nemohu nijak hodnotit postup orgánů z nečlenské země EU," zdůraznila Jourová. V obecné rovině poznamenala, že zájmy dítěte by měly vždy být na prvním místě. Vyjádřila se i k výroku prezidenta Miloše Zemana, který v souvislosti s norským systémem ochrany dětí hovořil o nacistickém programu Lebensborn. "Mně přijde, že to bylo hodně za čárou," vyjádřila svůj názor eurokomisařka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp