Karel Hvížďala: Nečas i Klaus ohrožují demokracii

20.04.2011 16:17 | Zprávy

Politici se bojí změny, i tak by se dal s trochou nadsázky charakterizovat stav řešení současné krize.

Karel Hvížďala: Nečas i Klaus ohrožují demokracii

A snad proto zatím zuby nehty brání současnou koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných i přesto, že existuje dokument Strategie 2009 - 2014, který nezpochybňuje ani strana, které se týká, tedy VV.

Jejich předseda Vít Bárta totiž vypracoval plán na privatizaci politiky pomocí detektivní agentury ABL, a to dokonce všemi - tedy i nečestnými - prostředky. Taková strana postavená čistě na podnikatelském principu sice může vzniknout kdekoliv na světě, díky marketingové strategii se může dostat i do parlamentu, ale v demokratické zemi by se nikdy neměla podílet na vládě. Pokud premiér Nečas v Lidových novinách připustil, že by v případě Víta Bárty mohlo jít jen o pouhé manažerské chvástání, stejně jako u Martina Knettiga, kvůli němuž musel odstoupit Pavel Drobil z postu ministra životního prostředí (a učinil tak dříve, než policie tyto případy vyšetří a soud o nich rozhodne), znamená to, že před veřejností snižuje - a zřejmě úmyslně - vážnost jejich prohřešků. Tento postoj ohrožuje demokracii v naší zemi.

A jestliže prezident v rozporu s Ústavou neodvolal ministry přímo napojené na ABL, už lze těžko před citlivějšími a vzdělanějšími občany hovořit o demokracii v České republice. Svou funkci totiž neplní ani Senát, který by měl začít vážně uvažovat o podání žaloby na Václava Klause k Ústavnímu soudu pro velezradu, které se dopustil průtahy při plnění povinnosti neprodleně - tedy v řádů dní - odvolat členy vlády po premiérově závazném návrhu na odvolání dvou ministrů a jedné demisi. Prezident Klaus přehlíží, že vláda není odpovědná jemu, ale pouze Sněmovně. Jediné čisté řešení by bylo: odvolání ministrů nominovaných stranou Věci veřejné a odchod této strany z vlády.

A ještě závažnější důvod, proč se lze domnívat, že u nás se politici bojí změny, lze vyvozovat z toho, že se vůbec ani náznakem nezmiňují o tom, proč k takovým praktikám, které bezelstně pan Vít Bárta popsal a z nichž jsou dnes najednou všichni překvapeni, dochází, ač důvod je nabíledni: na velké a ekonomicky silné podniky jsou zejména v krajích napojeny velké politické strany a z jejich předražených zakázek jsou pak tyto strany a jejich volební kampaně zpětně financovány. Kdyby politici skutečně nějakou změnu chtěli, museli by začít uvažovat v prvé řadě o změně zákona o financování politických stran, jako se o tom právě v současně době diskutuje pod tlakem Evropské unie v sousedním Rakousku.

Podle tohoto návrhu by byly řádně registrovány všechny dary politickým stranám, které budou vyšší než 7000 eur, to znamená asi 170 tisíc korun. A všechny tyto podpory by musely být okamžitě vyvěšeny na internetových stránkách politických stran nebo na webových stránkách parlamentu. Kontrolu by prováděl příslušný úřad, v Rakousku tedy Rechnugshof. Pokud by se přišlo na podvod, byly by udělovány pokuty buď v dvojnásobné, nebo trojnásobné výši sumy, která byla neoprávněně poukázána do stranické kasy. O konečné výši pokuty se v Rakousku vedou ještě jednání.

V Evropské unii většinou již platí přísná pravidla. Například ve Velké Británii akcionáři musí ve firmě souhlasit s tím, že jejich představenstvo chce věnovat peníze nějaké politické straně. V Německu zase platí zákaz financování politických stran pro podniky, v nichž má stát, země nebo veřejný sektor vůbec, podíl. Taky je povinnost zveřejňovat finance, které strany získávají ze stranických příspěvků svých členů.

Po sledování politiků na Praze 11 a Praze 1 právě firmou ABL by bylo třeba v České republice zásadně změnit zákon o bezpečnostních agenturách, aby nemohly být zneužívané k politickým hrátkám. Jelikož se ale tento zákon rodí na ministerstvu vnitra, a to v režii právě Věcí veřejných, tedy Víta Bárty, je třeba aby poslanci a občané byli velmi obezřetní. Zároveň by se měly důsledně změnit předpisy na ministerstvu vnitra, aby politici nemohli zasahovat do policejního vyšetřování, což se u nás děje zřejmě někdy od přelomu let 2007 a 2008. Totéž platí o zákonu o veřejných zakázkách: zakázky nad sto tisíc by měly být zveřejňovány na internetu včetně jmen, kompletních nabídek, výherců soutěže a členů komise, která o výběru rozhodovala. Stejně se to týká zákona a státní službě, který slibujeme již bezmála deset let a stále nebyl přijat: ten by zase měl zamezit tomu, aby si každý ministr vyměnil personál svého ministerstva a naopak by zaručoval postup kvalifikovaných jedinců. A v neposlední řadě by se měl změnit i zákon o nakládání s majetkem obcí.

Pokud se zmíněné zákony nezmění, nemůže se změnit ani politický provoz v České republice: všechny strany se budou chovat jako Věci veřejné, jen o tom nebudou hovořit nahlas jako Vít Bárta.

A výroky o možné očistě Víta Bárty lze zvláště po té, co premiérovi lhal již v kauze sledování politiků, těžko brát vážně.

Více:
Mediální expert Hvížďala: Podezírám MF Dnes z načasování celé kauzy 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Glosa strašidelná

15:57 Ladislav Jakl: Glosa strašidelná

Denní glosa Ladislava Jakla