Václav Krása: To si snad někdo dělá p...., né, aneb tunel na občany!

25.06.2011 21:11 | Zprávy

Dovolil jsem si použít tento reklamní slogan od prezidenta Karlovarského festivalu Jiřího Bartošky ke komentáři první části zdravotnické reformy, kterou tento týden schválila Poslanecká sněmovna.

Václav Krása: To si snad někdo dělá p...., né, aneb tunel na občany!

Jsme pořád lživě politiky a medii masírováni, že bez reformy nebudeme mít ani na základní zdravotní péči a nedostatek financí způsobí rozvrat celého systému.

 Podle RNDr. Jiřího Němce jednoho z tvůrců našeho veřejného zdravotního pojištění, dnes konzultanta projektů EU a Světové banky, jde v navrhované reformě hlavně o to, jak donutit pacienta, aby v ordinaci vytáhl peněženku. Je zcela nepravdivé tvrzení, že u nás není definován rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Je definován stejně jako všude na světě. Běžně se to děje negativním způsobem, tak jako u nás. Znamená to, že se určuje, co hrazeno není. Pan Jiří Němec uvádí: „to svádí k tvrzení, že není definovaná hrazená zdravotní péče. Ona je však popsaná velmi dobře uvnitř systému, u nás ve formě seznamu výkonů. Bez něho by doktoři nemohli pojišťovnám vyúčtovat jedinou korunu."

 Je neuvěřitelné, jakým hrubým způsobem jsme dnes a denně obelháváni. Jak je možné, že novináři, kteří si sami říkají „hlídací psi demokracie" si občas nepřečtou něco jiného a pořád omílají lži politiků. Jak je možné, že mezi 115 koaličními poslanci se nenajde ani sedm statečných, aby řekli, to přece není pravda, co tvrdíme občanům.

 Zatím nikdo si neuvědomuje, že zavedení standardů může vést také k tomu, že pacienti, kteří si nezvolí nadstandard, budou ve zdravotnických zařízeních diskriminovaní v přístupu ke zdravotní péči. Jakmile se tu rozšíří atmosféra, že hrazená péče je omezovaná, může se stát, že bude požadovaná platba i za péči hrazenou. Právní vědomí je obecně velmi nízké, a když máme vážný zdravotní problém, příliš nám na penězích nezáleží. To nutně povede ke zneužívání systému.

 V Německu mají Institut pro kvalitu a hospodárnost ve zdravotnictví, nezávislou instituci, která vydává dobrozdání, jak pacientům efektivně zajistit co nejkvalitnější péči. Ovšem ne s cílem, aby si pacienti připláceli. Tamní ministerstvo zdravotnictví tam garantuje, že lékařská péče na aktuálním stupni vývoje medicíny je dostupná pro všechny. Naše ministerstvo zdravotnictví vůbec o ničem podobném neuvažuje. Budeme vydáni napospas standardům, nebo spíše tomu jak si je to které zdravotnické zařízení vysvětlí.

 Dovolím si ještě jednou citovat pana doktora Němce: „to co se tady chystá je krok zpět, směrem k zemím, jako je třeba Gruzie, kde je tak chudá ekonomika, že je nutné určit alespoň velmi omezený rozsah hrazené péče. Dostupné statistické údaje o financování zdravotní péče u nás o tom nesvědčí. Náš rozsah zdravotního pojištění je velmi smysluplný. Ani stárnutí populace, při podrobnější analýze, nepředstavuje tak významný faktor růstu výdajů na zdravotní péči, jak se obvykle traduje. Záměr omezit hrazenou zdravotní péči se zachováním výše pojistného by asi jinde jen tak vládě neprošel bez skutečně přesvědčivé argumentace, nezaložené jen na dojmech. Opouštíme základní princip, respektovaný ve vyspělých evropských státech, že se lidem dostává kvalitní zdravotní péče bez ohledu na jejich příjem."

 Co k tomu dodat?! Pokud si uvědomíme, že se současně likviduje velmi dobrý systém očkování obyvatel, že se zvyšuje denní platba při pobytu ve zdravotnickém zařízení na 100,- Kč a v léčebnách dlouhodobé péče na 300,- Kč denně, takže se stává sociálně neúnosná, je potřeba se začít bránit. To si z nás nedělá někdo jenom p...., ale chce na nás parazitovat. Nejsme ovce, neměli bychom si to nechat líbit. Je třeba využít všech struktur, které jsou schopné vytvořit velký tlak a zabránit takto pojaté zdravotnické reformě.

Vyšlo na blogu Aktuálně
Publikováno se souhlasem autora

TÉMA: Vládní reformy

Poslanec ODS Šnajdr zostudil odboráře. Živě. Na Primě
Odboráři mají plán, jak porazit vládní reformy. Dufek ho prozradil
Arogantní vláda, špatná reforma. To řekl předák podnikatelů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

21:35 Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

Komentář Jiřího Paroubka k úspěchu českých hokejistů.