SMO: Narovnejte daňové sedlo, nikoli ale na vrub největších měst

07.10.2011 16:19 | Zprávy

Nad novým zákonem o rozpočtovém určení daní diskutovali dnes v Brně členové Komory statutárních měst, která je jednou z komor Svazu měst a obcí ČR. Primátoři se jednomyslně shodli, že v prvé řadě je nezbytné vyřešit situaci obcí na dně tzv. U-křivky. Doplácet by ale neměla největší města, peníze je nutno nalézt ve státním rozpočtu.

SMO: Narovnejte daňové sedlo, nikoli ale na vrub největších měst

Odstranění propadu v příjmech obcí od 500 do 10 000 obyvatel, které se ocitají na pokraji existenčního minima, je dlouhodobým požadavkem Svazu. Narovnat toto nespravedlivé znevýhodnění menších spádových měst, které vzniklo v roce 2008, proto Svaz požaduje již v rámci státního rozpočtu na rok 2012. „Daňový výnos na obyvatele je v těchto obcích dlouhodobě nejnižší, ačkoli mnohé zajišťují řadu veřejných služeb také pro své okolí," říká předseda Komory statutárních měst a primátor Chomutova Jan Mareš. Na naléhavost v řešení této zřejmé chyby upozorňuje Svaz již od samého počátku platnosti nového RUD, tedy od roku 2008. Ideální kompenzací by pro tyto obce a města byla obdoba široce definované účelově vázané dotace, podobné té, kterou letos na jaře obdržely obce s rozšířenou působností na vyrovnání příspěvku na přenesený výkon státní správy. V novém nastavení rozpočtového určení daní navrhuje Komora statutárních měst finanční příjmy čtyř největších měst zastropovat, nemůže souhlasit s jejich krácením. 

„Zhruba 60 % našich příjmů tvoří právě daňové výnosy sdílené se státem. Změny v systému rozpočtového určení daní, které v červenci navrhl ministr financí Kalousek, 

jsou vůči Brnu, ale i Plzni, Ostravě a Praze, velmi tvrdé. Přitom již od roku 2008 jsou daňové výnosy na jednoho obyvatele těchto měst srovnatelné s několika desítkami jiných obcí České republiky. Navržený model přesto předpokládá pokles podílu na sdílených daních pouze u těch největších," vysvětluje primátor Brna Roman Onderka. Náměstek primátora Oliver Pospíšil k tomu dodává: „Podle odhadu odborné analýzy zpracované pro Brno je denně ve městě přítomno 140-167 tisíc osob nad rámec trvale hlášeného obyvatelstva a ty také využívají naši infrastrukturu a všech služeb. Brno na ně nedostává ani korunu. Návrh ministra Kalouska je skutečně příliš krátkozraký."

Svaz měst a obcí ČR hájí zájmy a potřeby všech samospráv a při tvorbě nového rozpočtového určení daní nemůže souhlasit s krácením daňových výnosů žádné velikostní skupiny měst a obcí. Jeho snahou je získat ze společného koláče větší kus a rozšířit spektrum sdílených daní, např. o podíl z daně spotřební.


Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. V současné době Svaz sdružuje kolem dvou a půl tisíce měst a obcí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Smocr.cz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.