Jan Bureš: Slováci řekli "ne". Kde se najdou další zdroje na záchranu eura?

12.10.2011 12:51 | Zprávy

Takovou pozornost světa Slovensko již dlouho nemělo. Málokdy se dostane malá země ze střední Evropy na titulní stránky světových deníků jako Wall Street Journal nebo Financial Times.

Jan Bureš: Slováci řekli "ne". Kde se najdou další zdroje na záchranu eura?

Slovensko jako první (a pravděpodobně jediná) členská země eurozóny řekla "ne" rozšíření záchranného fondu EFSF a současně s tím padla vláda Ivety Radičové. K rozhodnutí došlo až včera pozdě večer po uzavření amerických trhů, ale slovenská ne-jistota svazovala globálním investorům ruce v průběhu celého dne.
 
Negativní efekt slovenského hlasování ale nebyl zdaleka tak velký, jak se z počátku zdálo. Jedním z důvodů je ujišťování politických špiček (Radičová, ministr financí Mikloš), že k ratifikaci reforem EFSF dojde díky podpoře opozice pravděpodobně ještě tento týden. Druhým faktorem, který trochu rozvolnil slovenské napětí, je závěrečná zpráva trojky z Řecka. Ta je sice kritická, ale v zásadě nevylučuje uvolnění poslední tranše pomoci, která by měla Řeky zajistit do konce roku.

 I tak je ale pád slovenské vlády jasným varováním pro velké země eurozóny (Německo, Francie), že navyšování fondu EFSF skrze zvyšování záruk členských zemí narazilo na své mantinely. Současné navýšení členské země velice složitě schvalují přibližně tři měsíce a nejsou u konce. Představa, že by po Slovensku někdo v blízké budoucnosti požadoval další navýšení záruk nad dnešních zhruba 7 mld. EUR, je nereálná. Přitom záchranný fond (EFSF) bude potřebovat nové zdroje, pokud ho budou chtít Němci a Francouzi použít také na rekapitalizaci bank (až 200 mld. EUR podle MMF). Na řadu se tak opět dostává ECB, která bude muset pravděpodobně peníze na záchranu a další intervence jednoduše natisknout. Řešení to je sice špatné, ale eurozóna je ve slepé uličce, z které skoro žádné lepší cesty nevedou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Dálší ekonomické glosy Jana Bureše čtěte ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O skutečných zákonech

13:57 Petr Hampl: O skutečných zákonech

Druhý pohled Petra Hampla