Jiří Hanzlíček: Jak se zbavit smogu, nebo jen občanům lžeme?

15.11.2011 11:15 | Zprávy

Media poměrně často v zimním období sdělují, že pod smogem se nachází nejen Moravskoslezský kraj a severní Čechy, ale i střední Čechy,i mnoho dalších měst včetně Prahy.

Jiří Hanzlíček: Jak se zbavit  smogu, nebo jen občanům lžeme?

Především na podzim se vytváří  na našem území plošná  meteorologická inverze, kdy nedochází za stavu bezvětří k provětrávání oblasti. Vytvoří se jakási uzavřená „deka", která nepropustí ven vypouštěné škodliviny. V tomto případě by musel nastat zákonný  příkaz okamžitého uzavření nebo odstavení všech viníků znečištění,  tvořených  průmyslovými podniky, kotli v domácnostech a veškeré automobilové dopravy. Prakticky je to neproveditelné.

Smogové situace dnes nezapřičiňují jako dříve plynné škodliviny ani hrubý prašný aerosol. Jsou  účinně zachycovány. Z uvedeného důvodu vyhlašovaná regulační opatření mají nízkou účinnost. Nový zákon o ovzduší slibuje snížení emisí u motorových vozidel zaváděním nízko emisních zón ve městech. Je to zcela nedomyšlený nesmysl, který  při plošné inverzi se prakticky netýká pouze centrálních částí města, nikomu nepomůže. Zavádění v městech Německa mělo negativní hodnocení.

Tvorba smogu na našem území je důsledkem   nepatrných,  zdravotně závadných  mikronových částic prachu, odborně  označovaných  PM 10 a menších PM 2,5.

Zde jde o  opětovný střet z jednou z mnoha směrnic Evropské unie, která  zpřísnila limity  pro hodnoty uvedených drobných mikronových částic. Neřekla však co se má s nimi dělat. Směrnice je tím těžko použitelná a zdůvodnitelná v praxi.   Celosvětovým problémem  včetně  agilní Evropské unie  je bohužel skutečnost, že zatím není zcela účinné technické řešení pro zachycování těchto nepatrných  částic. Co s tím?

Při odstranění  smogu v ČR,  místo předkládání nedomyšlených novel zákonů, slibovaných vládních opatření   a mnoha dalších odborně nepromyšlených, v podstatě pro občany utišujících opatření jediné řešení.  Urychleně použit soustředěných nemalých  finančních prostředků na praktický výzkum k zavedení a odstraňování těchto malých částic prachu z emitujících komínů i výfuků motorových vozidel.

K tomu je potřebné dodat, že veškeré podniky  dodržují pod vysokými pokutami  zákonem předepsané velmi přísné emisní limity pro vypouštění škodlivin. Za současného stavu zdražování elektřiny v důsledku prosazení zeleného a nedomyšleného zákona na podporu obnovitelných zdrojů i zvyšování cen plynu,  je neproveditelné donutit domácnosti na aktivní  přechod  na ekologičtější paliva.

 Většina slibovaných  vládních  opatření jsou pouze těšínskou  snahou  občany na čas  ukolébat. Rovněž dohody s velkými podniky, jsou značně nákladné, zisk pro ovzduší malý.

Například nedávno podepsané a zcela nezávazné memorandum o snížení průmyslových emisí v příhraničních oblastech  Polska, ovlivňujících území Ostravska ničemu nepřispěje. Uvedených memorand byla již v minulosti sepsána celá řada a nikdy se nic nezměnilo. Potřebné miliardy na vyčištění zplodin a zpřísnění chabých emisních limitů Polsko  nemá a Evropská unie urychleně finančně nepřispěje.

RNDr. Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu

Související:
V Praze byl vyhlášen signál upozornění na možnost výskytu smogu
Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Nevhodná kumulace funkcí politiků

9:20 Zdeněk Joukl: Nevhodná kumulace funkcí politiků

Rozšířil se nám tady takový zlozvyk…aneb „Stachanovci mezi politiky“ V naší politice se stále více …