Daniel Kawczynski: Brexit jako šance pro standardní diplomacii

24.03.2017 17:31 | Zprávy

Brexit nakonec odstartuje příští týden. Pro Spojené království tak nastal čas, aby urychlilo obnovení svých diplomatických a obchodních vztahů se světem a začít musí s Tureckem.

Daniel Kawczynski: Brexit jako šance pro standardní diplomacii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Po léta byl potenciál britských vztahů s Tureckem přidušen upoceným příslibem přístupových jednání Evropské unie s Ankarou. Nikdo s jasnou hlavou na obou stranách Bosporu ani v nejmenším nevěřil, že by Turecko vstoupilo do EU v horizontu jedné generace. Nicméně vyhlídka na členství byla zaníceně podporována a po řadu let udržována při životě, čímž svázala vzájemné vztahy do struktury rigidních a těžkopádných přístupových rozhovorů.

Paradoxně právě Spojené království patřilo mezi velké příznivce vstupu Turecka. Přestože tehdy to bylo považováno za vypočítavost ze strany Velké Británie, nakonec se potvrdilo, jak katastrofální strategii EU při jednáních zvolila. Vztahy mezi Berlínem a Ankarou byly prioritou, avšak zkolabovaly. Viděli jsme střety mezi pořádkovou policií a tureckou diasporou v ulicích evropských měst. Vážná a znepokojující politická nestabilita v Turecku vyvolaná vražednými teroristickými organizacemi, jako jsou PKK, ISIS a gülenistická FETÖ, nemůže být pochopena odděleně od evropské, těžce selhávající diplomacie.

Jako Brit s východoevropskými kořeny s vámi mohu sdílet pár věcí o tom, jak neskutečně byrokratické jsou přístupové rozhovory do EU. Rozporcovány do řady kapitol, degradují finesy zahraniční diplomacie na úroveň nejmenších podrobností v domácí politice vycházejících ze 170 000-stránkové knihy pravidel EU, dobře známé jako „acquis“. Přístupové rozhovory povzbuzují falešnou naději na jedné straně a xenofobní nálady na straně druhé. Zasévají semínko deziluze a frustrace. V určitém bodě nevyhnutelně platí, že kdo s čím zachází, tím také schází. Bohužel pro Turecko a EU to vypadá, že tento čas je tu.

Brexit nás osvobodí z mlýnských kamenů vlivu EU na naše domácí záležitosti. Mezi jeho výhodami je, že odstraní nezdravou bruselskou clonu, která dusila naše nejlepší diplomatické tradice. Měli bychom roztrhat tuto „deku“, spálit ji, vyhodit z okna a hluboce se nedechnout čerstvého vzduchu. Brexit je jednoduchý. Znamená poznání pravdy: jsme svobodný, suverénní národ, který nefúzuje se svými partnery, ale konstruktivně pracuje na rozvoji a vyvážení našich trvalých zájmů prostřednictvím obchodu a spolupráce s dalšími suverénními národy. A totéž platí pro Turecko. 

Turecko je pro Spojené království spojencem zásadního strategického významu a ačkoli to Evropa tragicky nechápe, pro ni je spojencem též. Kvůli geografické poloze Turecka jeho význam  během dalších let ještě poroste. Světové ohnisko války, teroru a sektářství, které již způsobilo masivní exodus lidí do Evropy, leží přímo na tureckém prahu. Odjakživa strategicky uvažující Rusové pochopili už nějaký čas před námi, že spoluprací s Tureckem lze vytvořit zónu relativní stability, v níž leží naše jediná a největší naděje na vyřešení násilných nepokojů, které se valí přes Blízký Východ.  

Spojené království nemá na výběr a musí protestovat a nastolit téma vážného porušování vlády práva a individuálních svobod v Turecku stejně jako kdekoli jinde ve světě. Neoddělitelně to patří k tomu, kdo jsme. A právě toto dělá diplomacii tím, čím je: citlivě vybalancovaným jednáním. Samozřejmě, riziko demontáže demokracie v Turecku by mělo vyvolávat upřímné obavy. Ale stejně tak bychom se měli obávat kolapsu diplomatických vztahů s Tureckem a rodící se nové orientace země směrem k Moskvě a nezápadním uskupením, jako je Šanghajská organizace pro spolupráci.

Spojené království by nemělo nikdy dovolit, aby její vztahy s Tureckem dospěly do takového stavu, v jakém dnes jsou turecko-německé vztahy. Ze strategického a bezpečnostního pohledu by to byla – v evropském případě již je – katastrofa. Zbaveni evropského balastu máme ve Spojeném království šanci obnovit diplomatickou vyváženost v našich vztazích s Tureckem, kterou naši evropští partneři tolik postrádají. Jak westminsterské útoky smutně ukázaly, teroru nezůstaneme ušetřeni. Dopadá na nás na všechny a může být vymýcen pouze úzkou spoluprací s dalšími zeměmi, teď však především s Tureckem. 

Daniel Kawczynski, člen Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska za volební obvod Shrewsbury a Atcham; je jedním z autorů zprávy zahraničního výboru o britsko-tureckých vztazích, která byla zveřejněna 24. března 2017.

http://www.parliament.uk/biographies/commons/daniel-kawczynski/1566

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

9:16 Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

Ve věku obdivuhodných 100 let zemřel 29. prosince 2024 bývalý americký prezident Jimmy Carter. Přest…