Mnohé firmy už začínají mediální ofenzivu, že nemají lidi a potřebují dovézt pracovní síly ze zahraničí, rozuměj ze zemí, kde jsou ještě chudší lidé, než jsme my. Prý potřebují další expanzi…
Nízké mzdy a slabá koruna
Nízká míra nezaměstnanosti je nepochybně lepší než vysoká nezaměstnanost. Je však potřeba říci, že u nás je dosahována díky mzdovému dumpingu, který je umocňován uměle vytvářenou „slabou“ korunou . Srozumitelně řečeno ,nízká nezaměstnanost je díky chudobě ( lacinosti) těch, kteří pracují.
Příběh Amazonu
Kousek za Prahou vyrost gigantický sklad Amazon. Mezi obludnými halami jde o mimořádnou obludu. Různí politici se tam ukazovali s tím, jak je to super, že vzniknou tisíce pracovních míst. Vznikla hlavně místa skladníků a řidičů, navíc v místě, kde je nezaměstnanost z celé země nejnižší - pár kilometrů od Prahy. Megaskladiště funguje především pro německou klientelu. Nadnárodnímu gigantu se vyplatí zásobovat německé zákazníky ze skladu v Česku u Prahy a to jen proto, že český skladník a řidič dělají za zhruba třetinovou mzdu oproti německému zaměstnanci. Zajímavé by bylo zjistit, zda Amazon nakoupil alespoň za tržní cenu pozemek a nebyl taky příjemcem nějakých „dotací – úlev“ opět vybraných z daní chudého obyvatelstva. Pokud ano, pak je to ukázka toho, jak velcí jsme troubové.
Volíme si chudobu
Český zaměstnanec dostává necelou třetinu toho co jeho kolega v Německu, nebo Rakousku, ale přitom nakupuje zboží za takřka stejné ceny. Podívejte se na cenu pohonných hmot, ale i řady potravin, o ošacení ani nemluvě. Český pracovník je tedy zhruba 3x - 4x chudobnější, než srovnatelný Němec. Takto se prosperující stát s bohatými občany vybudovat nedá- za 25 let se na tom takřka nic nezměnilo. Je skoro jisté, že se budeme další desítky let plácat v tomtéž. K tomu se sem nahrnou práci odmítající migranti s požadavkem, abychom je živili, čímž se situace ještě zhorší.
Ne investice, ale kvalitní investice
Proč spojuji příklad jednoho Amazonu se situací v celé zemi? Proto, že mi připadá pro poslední roky takřka typický. České vlády dlouhodobě selhávají ve schopnosti přitahovat do Česka kvalitní investice. Tedy ty, které pro zemi přinesou nevyšší zisk a přitom mají nižší doprovodné negativní náklady, co se týče dopadů třeba do životního prostředí, nebo co do nebezpečnosti a náročnosti práce. V tomto ohledu je v podstatě nejlepší přitáhnout finančnictví, bohatší turisty a malé, střední podnikání.
Neumíme přitáhnout peníze
Ve finančnictví nemáme co nabídnout, vyjma toho, že každému jeho peníze prolustrujeme horem dolem, což je sílící trend. Není pak divu, že je sem ze zahraničí nikdo nechce posílat, ukládat a zde investovat. Řadu bohatých cizinců jsme i v duchu „naší tradice“ spektakulárně stíhali a zavírali. Naposledy cirkus okolo pana Zadeha. Kdo by si z bohatých podnikatelů pak takovou zemi vybral jako svoji základnu? V USA vyškolení „Bradáčovci“ je asi mají od nás vyhánět, aby se raději usídlili ve Spojených státech, kde existují daňové ráje i utajená konta a podnikání. Samozřejmě korupce a špinavé peníze jsou jen u nás a bohužel u nás je i velká koncentrace troubů, co této propagandě věří a jsou šťastni, že peníze netečou k nám, ale někam do USA. Zase další příběh o užitečných idiotech tentokrát z řad represivních složek.
Jen Praha...
Turistický ruch je výhradně omezen na Prahu a nedokážeme nabídnou takřka nic jiného. Třeba ucelená síť cyklostezek je stále snem, oproti tomu co nabízí Rakousko, nebo Německo o inlineových centrech či různých zábavních a vzdělávacích parcích ani nemluvě. Tady jsme spali celých 25 let.
Megabohatým dávat a chudším tvrdě brát
Malé a střední podnikání vlády dlouhodobě ignorují, tedy vlastně hledají cesty jak je co nejvíc přidusit. Bohužel premiér Sobotka a ministr Babiš ještě přitvrdili. Tak nadnárodním gigantům se daří stát ždímat na nejrůznějších úlevách a pobídkách. Chceš tu skladovat, smontovat kde co? Dáme ti zdarma pozemek v tzv. průmyslové zóně, nemusíš platit daně. Zatímco malopodnikatel se dočká veřejného označení za „zloděje“ a napaří se mu evidence tržeb a přidají další kontroly k současnému zástupu kontrolorů z nejrůznějších úřadu. Proto je potřeba nabrat dalších 13 tisíc úředníků, aby byla buzerace co nejefektivnější.
Sklady kam se podíváš
Přes optimisticky vypadající čísla o nízké nezaměstnanosti a celkovém růstu HDP jdeme ve výsledku špatnou cestou. Je to zase cesta do otroctví. I za socialismu ekonomika číselně rostla, ale lidé zůstávali chudí. Současný nárůst represe lidem zavírá ústa a ničí podnikatelskou iniciativu. Ani za totality jsme neměli tolik policistů, tolik vězňů, tolik odposlechů, tolik kamer a tolik úředníků. Nízké výdělky odsuzují lidi k údělu chudoby. Stahování skladů a montoven pak mění naše životní prostředí v těžko popsatelnou ohavnost. Čím dál tím víc se náš život začíná podobat tomu, jak jsme žili v podmínkách reálného socialismu. Sen o prosperující zemi s bohatými a svobodnými obyvateli, žijícími v harmonii s přírodou se rozplynul. Vítejte v zemi skladů, montoven a taky všudypřítomných úřadů a represe.
Psáno pro blog.idnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV