Ivan Černý: Co dnes dělá spisovatel Jiří Vlastník

16.04.2021 19:43

Tento pražský novinář, scenárista a spisovatel se narodil 22. března 1946 ve Šluknově. Dalo by se říci, že je mužem devíti řemesel a spousty zájmů, kterým ale kraluje dobový film, divadlo a literatura faktu. Svého času napsal pro Lyru Pragensis hru Proč neodcházíš, Rodrigo, kterou rovněž režíroval. Knižně mu vyšly Legendy z ráje Hollywood, ve spolupráci s Ondřejem Suchým Magická Laterna a kamera Jana Wericha. Zapomenout nemůžeme na jeho rovněž úspěšnou publikaci Kučerovci – aneb Legendy pod sombrery.

Ivan Černý: Co dnes dělá spisovatel Jiří Vlastník
Foto: Jiří Vlastník a jeho archiv
Popisek: Jiří Vlastník

Jiří Vastník spolupracuje s řadou periodik, kupříkladu s internetovými Pozitivními novinami, Art-Tour nebo třeba tištěným občasníkem pro výtvarné umění a kulturu Mozaika. Celé tři roky jsme kupříkladu mohli sledovat jeho vynikající seriál o hvězdách zlatého věku Hollywoodu v populárním magazínu Xantipa, či v Revue 50 plus jeho dvanáctidílný seriál o historii Beatles a naší i světové opery. Na shora zmíněném Art Tour portálu měl celý rok čtenářský velmi sledovaný seriál medailonů a rozhovorů s předními osobnostmi kultury a umění.

U kávy a sauvignonu

Pod tímto původním názvem celá práce spatří světlo světa knižně tento rok, v populárním pražském nakladatelství Olympia. Především nás zajímá, kolik a jaké osobnosti do představované publikace Jiří Vlastník zařadil…

„Jedná se o tři desítky osobností z různých oborů lidské činnosti, nesporně převažuje ta kulturní, umělecká. I když to nebylo přímo určujícím kritériem výběru…“

Profesor Pavel Pafko v hledáčku Jiřího Vlastníka

Podle jakého klíče jste zpovídané vybíral?

„Nevím, zda se jedná o nějaký klíč. Šlo spíše o prvotní impulz. Mám doma slušnou zásobu knížek poezie, včetně krásných kolibříků z Lyry Pragensis, se kterou jsem kdysi spolupracoval, bydlím v domě, kde mám dva slavné básníky jako sousedy a žiju v době dosti konzumní, kde kvalitu občana určuje jen výše bankovního konta. To samozřejmě vytváří atmosféru, která poetice, poezii zrovna nepřeje. Vzpomínám na mládí – holky četly Jevtušenka, i pro drsné rokery byl idolem Kainar či Václav Hrabě, pro všechny Jiří Suchý. Napadla mě tak otázka – jak vlastně žijí a co píší současní básníci, pokud někde vůbec existují. Pro jeden z časopisů, se kterými jsem spolupracoval tak vznikl seriál U kávy s básníkem. Byla to hezká práce, nebyl jsem totiž redakcí někam posílán, sám jsem si vybíral osobnosti, dle svého gusta, lidi, u kterých jsem předpokládal, že mi ta káva bude opravdu chutnat. A mohu říci, že sedět a povídat si s básníky je taková novinářská lahůdka. Namlsal jsem se tou prací a seriál posléze rozšířil o ten sauvignon a lidi i mimo rámec poezie. Vždy jsem volil jen osoby, které mi byly něčím blízké, nebyla to ona palba – otázka, bum, odpověď bum. Sbalím diktafon a adie. Volil jsem osobnosti, kterých si vážím, třeba nejen pro to, co převratného vykonaly, ale jaké jsou. Jak píšu v prologu - třeba i takové, po kterých tu jednou zbudou jen prošlapané bačkory, ale také spousta radosti u těch, kteří na ně budou vzpomínat.“

Galeristka Meda Mládková a herečka Zdeňka Procházková na vernisáži v Sovových Mlýnech, uprostřed autor

Kdo vás zaujal nejvíce, a proč - jde-li to vůbec zodpovědět…

„Zaujali mě všichni, definovat, kdo více asi nejde. Mohl bych třeba říci profesor Pavel Pafko. Poprvé jsem se s ním potkal, když jsem měl udělat rozhovor s jeho pacientkou, které čtyři dny před tím transplantoval jako první v republice obě poloviny plic. Mrazilo mě, když jsem do Motola kráčel. Vůbec jsem si to neuměl představit a žasnu stále. Stal jsem se posléze čirou náhodou sousedem pana profesora a řádně mě irituje, když kolem mě, letitého a nadšeného a stárnoucího cyklisty, proletí jak vítr – prostě úžasné. Ale já jsem ho tam nezařadil ani snad kvůli těmto přednostem. Spíše proto, že je asi nejen pro mne zážitek, když on promluví. O čemkoli. Jde o tu radost, kterou v mnohých, či spíše asi u všech kolem sebe zanechává, viz předchozí otázka. A myslím, že tak nějak je tomu snad u všech těch, se kterými jsem mlsal kávu či sklenku bílého. Krom toho většinou jsou to lidé, se kterými jsem neseděl jaksi jednorázově. S některými jsem dokonce prošel dlouhý či pěkný kus života.“

Malíř Kamil Kubík s módní návrhářkou Blankou Matragi

Výběr osobností je tedy dosti široký a jedná se nepochybně o mimořádně tvůrčí či zajímavé jedince. Není pochyb, že jste se během psaní s řadou z nich spřátelil, jak vás ten vztah jako spisovatele obohatil?

„Samozřejmě dá se říci značně. Nepovídali jsme si jen o tom, co vytvořili, ale jak kdy vůbec žili, o čem v různých dobách přemýšleli. Jsou to třeba lidé různého politického zaměření, někdy tedy diametrálně odlišného. Když ale s nimi sedíte a nasloucháte, netlačíte je primitivně do svého kouta, jak je dnes u tak zvaných investigativních redaktorů zvykem, dovíte se mnoho a mnoho pochopíte. Chtěl bych snad dodat, že jsem seděl i s osobnostmi, ze kterých čerpám stále, ke kterým se jaksi stále přibližuji, ale nejsem tak nějak schopný se jim vyrovnat, což mě hněte. Slušný kus života jsem si odžil a tak nějak se domníval, že už pevně vím, jak a kam s tím svým člunem pádlovat. Takovou úžasnou osobností byla senátorka Jaroslava Moserová, či můj přítel, americký malíř českého původu, Kamil Kubík. Byl přítelem i několika amerických prezidentů, včetně Donalda Trumpa, když ještě neseděl v Bílém domě. Kamil měl svůj krásný svět, do kterého nahlížím, když si pouštím z diktafonu naše dlouhé rozhovory. Už není mezi námi a já se stále snažím pochopit, že v dnešní době, plné agresivní hlouposti kolem nás, může existovat i člověk s čistou duší a mozkem.“

Herečka Zdeňka Procházková na návštěvě u spisovatele Vlastníka

Závěrem, prozradíte nám nějaké to jméno do třetice?

„Asi má nejbližší kamarádka, paní Zdenka Procházková. Tato mimořádná herečka s mimořádným osudem nastřádala mnoho životní moudrosti a krásy. Když spolu hovoříme, jde vždy o chvíle velké pohody, i přes její zdravotní trable, jiskřící atmosféru.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…