Na domácí scéně nic až tak zásadního. Komunikační masáž ČNB, připravující si půdu pro první růst úrokových sazeb, ovlivňuje spíš kratší výnosy. Ty zdaleka nešly vzhůru tak výrazně jako delší konec české křivky - dvouletý výnos je stále níž než před rokem a pohybuje se v záporných vodách (-0,27 %). Startérem výprodeje delších českých dluhopisů byl německý trh. Ten podobně jako většina evropských trhů reagoval na změnu komunikace ECB, které se v hlavě honí myšlenky na ukončení politiky kvantitativního uvolňování. Současně s tím se Fed chystá dluhopisů ve svém portfoliu zbavovat. Přístup centrálních bank k dluhopisovému trhu se tak pravděpodobně “revolučně” změní. Posledních devět let působily banky v roli nákupčích dluhopisů a teď je na obzoru obrat. Není divu, že se dluhopisoví investoři začínají bát. Tato změna sentimentu zasáhla i český trh.
Nehledě na jakékoliv domácí fundamenty, tak i na českém dluhopisovém trhu probíhá výprodej, který je ještě výraznější než na trhu německém. Rozpětí mezi českým a německým desetiletým výnosem není daleko od úrovní, které naposledy bylo vidět v roce 2012 - v době vrcholu euro-krize.
Je pravděpodobné, že výprodeje dluhopisů nebudou dál pokračovat stejným tempem jako v posledních několika týdnech. Trhy byly zaskočeny změnou komunikace v ECB, a proto byla reakce tak bouřlivá. Je pravděpodobné, že ukončení QE v eurozóně, stejně tak jako redukce bilance Fedu budou velice pozvolné. I tak se ale trend na dluhopisových trzích pravděpodobně definitivně otáčí a éra super-nízkých výnosů se blíží ke svému konci. To je důležitá zpráva i pro české ministerstvo financí - doba výhodného zadlužování je také pomalu u konce.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV