Poslanci, vystupující proti zákonu, se obávají dalšího nárůstu papírování, administrativy atd. Schválení normy zdržují neustálým posunováním termínu druhého čtení zákona, čímž celý proces dokonale blokují. Iniciativa Rekonstrukce státu odhaduje, že v registru by měly ročně kraje, obce, stát a jejich organizace zveřejnit smlouvy za asi 690 miliard Kč. Zákon o registru smluv má státu, krajům, obcím a jimi ovládaným firmám uložit povinnost zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy nad 50 tisíc korun v centrálním registru. Zdržovací taktikou sledují jasný cíl, aby byly smlouvy zveřejňovány až po skončení funkčního období současné vlády.
Cui bono? Odpovím. Prospěch z toho mají současné administrativy, které nemusí nikomu nic vysvětlovat. Pouze tehdy, požádá-li tazatel o zveřejnění konkrétní smlouvy na základě „Kužílkova zákona“ o zveřejňování veřejných informací, musí reagovat. Vtip je v tom, že žadatel musí vznést naprosto jasný a přesný dotaz, což mnohdy prostě nejde, protože nemá možnost nahlédnout do příslušných „utajovaných“ materiálů. Točíme se v začarovaném kruhu. Záměr úřadů je zřejmý: „otrávit“ tazatele a dotlačit ho k tomu, aby se příště už na nic raději neptal.
Všichni ti, co mluví o nárůstu administrativy, často argumentují náročností zveřejňování smluv. Není to zcela pravda. Samotné smlouvy mají často jen několik stran. Balastem jsou desítky stran doprovodných, k smlouvám přikládaných textů technického a sankčního charakteru.
Takže, starostové ať začerní osobní údaje, naskenují dokument a zveřejní. Jestli toho nejsou schopni, ať rezignují. Nezvládnou-li tyto prosté úkony, jak potom administrují věci složité?!
Nebude-li v konečné verzi zákona chybět věta: „Smlouva platí po zveřejnění v centrálním registru,“ ledy se pohnou a to velmi rychle.
Elektronická evidence tržeb hýbe českou politikou
EET - Elektronická evidence tržeb (ODS a TOP09 sveřepě trvá na názvu „registrační pokladny“) stále hýbe českou politikou. Velká většina podnikatelů bude (od roku 2016) povinně účtovat na elektronické registrační pokladně (PC, tablet, smartphone atd.), která bude online napojena na finanční úřad. Kritici EET mluví o striktním, až šikanózním dohledu státu nad podnikateli.
I kdyby bylo saldo příjmů a nákladů na systém EET neutrální, tak ho stojí za to zavést. Znám ze svého okolí mnoho „podnikatelů“, kteří podvádění a tajení některých tržeb, aby se vyhnuli platbám DPH a dalším daním, mají jako vyložený koníček. Celých 20 let podnikání jsou neustále v minusu, přičemž disponují rozsáhlým majetkem, kterým se vůbec netají. Ten stav zašel až tak daleko, že bavíte-li se s nimi na toto téma, dostáváte se do absurdní situace, kdy vás nazvou „socialisto-komunistou,“ který podporuje nemakačenky, vyžírky, cigány a další příživníky, což on dělat nebude! Tito „spravedliví, rozhořčení občané“ začnou řádně platit daně, až budou všichni poctivě pracovat (jako oni!) a až stát bude utrácet za to, s čím oni vysloveně souhlasí atd. Hmm, takže platit nebudou nikdy.
Proto je namístě jejich poctivost prověřit. Smyslem zavedení elektronické evidence tržeb je narovnat stav, kdy velká část podnikatelů a živnostníků daně platí a zároveň na trhu musí „soutěžit“ s podrazáky, podvodníky a nepoctivci, kterým vše hladce prochází.
Živnostníci si budou moci odečíst z daní 5000 korun
Argument, že by někoho mohlo placení daní zlikvidovat, a proto máme krácení daní na úkor všech tolerovat, je nesmyslný a lichý. Vždyť jde proti výsostně demokratickému duchu rovnosti před zákonem a povinnostmi. EET dočasně zkomplikují živnostníkům život, ale narovnají současný špatný stav. Je hanebné, prohlásí-li ministr Jurečka, že je lepší tolerovat podnikání řady hospod a krámů v šedé zóně, za cenu předejití fatálního propadu služeb na venkově. Divné, slyšet to od ministra vlády.
Elektronická evidence tržeb vyžaduje pro vlastníka modernější pokladny jen připojení k internetu a jednoduchý software. U někoho bude potřeba provést úpravy používaného systému. Živnostníci, kteří potřebná zařízení většinou nemají, si budou moci odečíst z daní 5000 Kč. A investici si navíc dají do nákladů. Takže je to nebude stát nic.
psáno pro blog idnes.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV