Jan Ziegler: Rusko to v produktivitě práce prohrává na celé čáře

02.02.2017 19:57 | Zprávy

Další bublina splaskla. Rusko zaostává jak v produktivitě práce, tak v platech. Lidé si v něm vydělají sedmkrát méně než Američané a navíc jsou nevýkonní. Rusové pracují neefektivně a hůře než jinde.

Jan Ziegler: Rusko to v produktivitě práce prohrává na celé čáře
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Tuto zprávu přinesl web Forum24.cz podle výsledků vydaných OECD. Čísla jsou to neúprosná. Rus za hodinu práce přispěje k hrubému domácímu produktu země pouze sumou 25,1 dolaru, zatímco v Lucembursku je to 95,1 dolaru, v USA 68,3 a v Německu 66,6. Horší už jen Mexiko s 20 dolary. A to Rusové odpracují ročně až 1 978 hodin, tedy mnohem více než Němci (1 371) či Francouzi (1 482).

Od roku 1991 do roku 2012 vzrostla produktivita práce v Rusku o třetinu, v Číně za stejnou dobu sedminásobně. Situace kremelské říše se ovšem od neblahých komunistických dob nelepší. Už tehdy byla produktivita práce ve Spojených státech vyšší více než čtyřnásobně.

Příčiny na ruské straně jsou jasné, zastaralé technologie, strojní vybavení a špatná organizace práce. Rusko se nyní chlubí, jak mu údajně šlape zemědělství, jenomže je potřeba si všimnout jednoho faktu. V této zemi je průměrný výnos pšenice mizerných asi 2,7 tun z hektaru, kdežto v ČR je to kolem 6 tun z hektaru, a to je jaksi více než dvojnásobný rozdíl.

A jestliže jsou tovární stroje v této zemi běžně staré dvacet let a více, a situace se nelepší, tak výsledky jsou samozřejmě tristní. Velkým problémem této země je také obrovská přezaměstnanost. Rusové sice uvádějí jenom asi šesti procent lidí bez práce (i když sama ruská práva sociálního zabezpečení uvádí, že nemá přehled asi o 30% obyvatel, co vlastně dělají), ale řada z nich tam pracuje na zbytečných postech. Tak třeba v Moskvě jsem si ve stanicích metra všiml dozorkyní jezdících schodů. Nějaká ženská sedí dole pod schody a dívá se, jak lidé po nich jezdí. A v případě nebezpečí je má zastavit. Nutno dodat, že v Praze, v Paříži atd. nic takového neexistuje. Také proč? Pokud nastane průšvih, tak schody dokáže stisknutím červeného tlačítka zastavit kdokoliv. A není k tomu potřeba mít placeného zaměstnance. Rovněž strojové vybavení opravárenských dílen moskevského metra je ve srovnání s vyspělým světem archaické.

Nebo jsem byl také v jedné restauraci na Soloveckých ostrovech, kde bylo strašně moc servírek. Z nichž ovšem většina posedávala, protože neměla co na práci. Takže i zbytečné pracovní pozice jsou příčinou nízké produktivity práce v Rusku.

Pravdou je, že Rusko v éře prezidenta Vladimíra Putina dosáhlo jistých úspěchů, ale ty byly dosaženy hlavně stoupající cenou ropy, nikoliv výraznou modernizací země a zefektivněním ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…