Za meziměsíčním růstem spotřebitelských cen stálo především další zdražení pohonných hmot, které reagovaly na razantní růst cen ropy. Ceny v oddílu doprava tak díky tomu v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,9 %. V porovnání s lednem se zdražovalo i v oddílu rekreace a kultura. Ceny potravin v únoru stagnovaly, respektive zdražení zeleniny a ovoce bylo kompenzováno poklesem cen vajec či vepřového. Poklesly ceny nápojů, a to jak alkoholických, tak i nealkoholických.
K meziročnímu růstu inflace i v únoru výrazně přispěl dražší alkohol a tabák. Tento oddíl se k meziročnímu růstu inflace podepsal téměř z poloviny. Další cenové oddíly však k meziročnímu růstu cen inflace v únoru přispívaly poměrně rovnoměrně, což platilo i pro potraviny a náklady spojené s bydlením.
Spotřebitelská inflace na začátku letošního roku i přes únorové zvolnění setrvává nad 2 %. A nad 2 % se spotřebitelská inflace pravděpodobně udrží i v nejbližších měsících. Prudce roste cena ropy, což se promítne do vyšších cen v oddílu doprava. Růst cen lze podle mě očekávat i v případě potravin. A i přes zpomalení cenové dynamiky ještě stále svižně roste jádrová složka inflace. Zde je však třeba připomenout, že kvůli vládním karanténním opatřením je zjišťování některých cen spotřebitelského koše obtížné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV