Pavel Polák: Kterým směrem se vydá Alternativa pro Německo?

02.02.2015 19:30 | Zprávy

Odpověď přinesl víkendový sjezd strany.

Pavel Polák: Kterým směrem se vydá Alternativa pro Německo?
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Že je to důležitý sjezd v krátké historii této strany, nikdo nepochyboval. Tříčlenné vedení strany se v posledních týdnech přetahovalo o pomyslné kormidlo a nebylo jednotné v tom, kterým směrem jím trhnout.

Strana vybudovala svou identitu na kritice evropské politiky kancléřky Angely Merkelové a společné evropské měny, jejíž záchrana byla podle zakladatelů strany neúnosně nákladná. 

Tento protievropský ráz nové strany zastává jeden z předsedů Alternativy pro Německo ekonom Bernd Lucke. Alternativa pro Německo má být věrná svým počátkům. 

Jenže téma eurokrize zvláště v posledním roce poněkud ztratilo naléhavost a místo něho se do německého veřejného prostoru vedral strach z islamizace Německa, přesněji řečeno se rozšířil zejména v zemích, kde Alternativa pro Německo byla úspěšná: v Sasku, Braniborsku a Durynsku. 

A tak část partaje zastříhala ušima a chtěla se tohoto tématu chopit. Ve straně rázem posílilo nacionálně-konzervativní křídlo pod vedením energické manažerky Frauke Petryové, která je šéfkou stranické frakce v saském zemském sněmu. Podporuje ji v tom šéf braniborské frakce Alexander Gauland. 

Žádost dnes už bývalé mluvčí Pegidy Kathrin Oertelové o členství ve straně Alternativa pro Německo bylo zamítnutoFoto:  ČTK/AP, Sebastian Kahnert

Islamizace, radikální islám, omezení imigrace, nový imigrační zákon, bezpečnost, to jsou nová témata, která mají stranu Alternativu pro Německo formovat. 

Frauke Petryová byla v kontaktu s mluvčí drážďanského protiislámského hnutí Pegida Kathrin Oertelovou. Na protestní shromáždění Pegidy chodily tisíce lidí, nejvíce 25.000, mezi nimi i několik pravicových radikálů a neonacistů. 

Jak Frauke Petryová, tak Alexander Gauland nenechali nikoho na pochybách, kam stranu posouvají. Ve vedení partaje to vřelo a krize se měla vyřešit na sjezdu v Brémách. 

Jenže do té doby prodělalo islamofobní hnutí Pegida několik skandálů a kotrmelců. A její hnutí se rozpadlo. 

S tímto nestabilním, pravicově populistickým a skandály obtěžkaným hnutím nechce šéf Alternativy pro Německo Bernd Lucke žádné spojenectví. Proto se na brémském sjezdu od Pegidy distancoval. 

Bernd Lucke ve stranických volbách prosadil svůj kurz – tedy ten euroskeptický. Pro tentokrát. Nacionálně-konzervativní tábor to se skřípěním zubů považuje za jednu prohranou bitvu, o osudu války se prý teprve rozhodne.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla