Petice za pozdržení reorganizace mateřských školek v Liberci byla vyslyšena

16.12.2015 9:10 | Zprávy

Náměstek MŠMT pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu PhDr. Mgr. Langr navrhl ministerstvu dvě možná řešení pro připravovanou novelu školského zákona: zrušení spádových obvodů, nebo jejich zavedení jako dobrovolných. Pokud by se podařilo novelu změnit tímto způsobem, nedošlo by ani k reorganizaci školek. Podaří se plánované reorganizaci libereckých mateřských škol zabránit i díky signatářům petice?

Petice za pozdržení reorganizace mateřských školek v Liberci byla vyslyšena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petice, ilustrační foto

My, níže podepsaní rodiče, občané a voliči žádáme členy Zastupitelstva města Liberec, aby odložili schválení Návrhu reorganizace sítě předškolního vzdělávání na území statutárního města Liberec a umožnilo další debatu na toto téma.

MŠMT připravuje novelu zákona č. 561/2004 Sb., tzv. školského zákona, která uvažuje o úpravě některých oblasti předškolního vzdělávání, jako je např. zavedení spádových oblastí mateřských škol. Novela bude schvalována v jarních měsících roku 2016 a vejít v účinnost má až k 1.1.2017. Existuje možnost, že znění novely bude změněno a spádovost mateřských škol zavedena nebude či bude ustanovena jako dobrovolná.

Město navrhuje reorganizaci mateřských škol v Liberci, která má být reakcí na novelizaci zákona. Záměr má být schválen zastupitelstvem města již tento čtvrtek, 10.12.2015. Pokud bude záměr schválen, reorganizace započne už v květnu 2016 sloučením mateřských škol.

Návrh spočívá ve sloučení dosavadních 31 školek na 13 až 14. Předpokládáodvolání 31 ředitelek MŠ a dosazení 13 až 14 ředitelek školek sloučených, které mají spíše plnit funkci "manažerek". Dle harmonogramu Návrhu mají být ředitelky odvolány nejpozději v červnu 2016.

V Návrhu na reorganizaci je uvedena řada přínosů zavedení nové struktury MŠ. Jedná se především o výhody v oblasti optimalizace řízení školek a o ekonomické klady z pohledu zřizovatele. Přínosy týkající se péče o naše děti, tedy ten zdaleka nejdůležitější faktor, chybí. Plně je nepotvrzují ani experti oslovení v Návrhu.

Nevýhody reorganizace spatřujeme ve snížení současné pestrosti mateřských škol, narušení sociálního klimatu, komunikace s rodiči a rigiditu systému. Návrh nebere v potaz, že osobnost ředitelky tvoří atmosféru školky, a nezohledňuje ani fakt, že její přítomnost je klíčová pro kontakt a diskusi s rodiči, především s ohledem na vývoj dítěte a případné intervence.

Návrh nebere v potaz názory rodičů, naopak je shledává jako rizikové. To považujeme za nesprávné a myslíme si, že úzké propojení rodin s institucemi předškolní péče je zcela zásadní.

Navrhované změny budou mít velký vliv na vzdělávání našich dětí. Dle našeho názoru nechtěné slučování mateřských škol zhoršuje podmínky výchovné práce a přináší další negativa. Materiál navíc vychází ze zákona, který není schválen a není vůbec jisté, zda projde. Neexistuje žádná právní záruka, že Liberec k reorganizaci nepřistoupí, pokud schválen nebude.

Z výše uvedených důvodů žádáme, aby zastupitelstvo návrh prozatím nepodpořilo, respektovalo názor občanů, a umožnilo další debatu na toto téma.

Děkujeme

Za petiční výbor:
Ing. Vendula Pospíšilová, Ph.D.
Mgr. Jana Venkrbcová

Aktuálně

Vážení signatáři,

ráda bych Vás informovala, že naše petice byla úspěšně vyslyšena.Projednávání Návrhu na reorganizaci MŠ Zastupitelstvem města Liberec bylo odloženo.

Pokud novela školního zákona projde legislativním procesem v současném navrhovaném znění (zavedení spádových oblastí MŠ), bude návrh reorganizace, popř. jeho modifikace do zastupitelstva města předložen v aktuálním termínu, tedy pravděpodobně zjara 2016. Pokud novela schválena nebude, Návrh nebude předkládán vůbec. Tyto informace jsem získala na základě dopisu pana náměstka pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu PhDr. Mgr. Langra.

Skutečným důvodem vedoucím k vytvoření Návrhu na reorganizaci MŠ v Liberci je zavedení spádových oblastí mateřských škol připravovanou novelou školského zákona. Dalším logickým krokem by nyní bylo pokusit se změnit znění této novely. Pan náměstek PhDr. Mgr. Langr navrhl MŠMT již dvě možná řešení, zrušení spádových obvodů, nebo jejich zavedení jako dobrovolných. Pokud by se podařilo novelu změnit tímto způsobem, nedošlo by ani k reorganizaci školek.

Děkuji tímto všem signatářům petice. Děkuji i zástupcům města Liberec, kteří reagovali na naše požadavky.

Za petiční výbor
Vendula Pospíšilová 

Petici a další informace o ní najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Evropské akcie mají za sebou nejhorší rok historie

19:00 Lukáš Kovanda: Evropské akcie mají za sebou nejhorší rok historie

Komentář k tomu, že evropské akcie mají za sebou nejhorší rok historie, alespoň ve vztahu k těm amer…