Rastislav Maďar: Omezení přítomnosti na pracovišti by přispělo ke zpomalení šíření viru

26.03.2021 15:44 | Zprávy

Doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) k opatřením během Velikonoc

Rastislav Maďar: Omezení přítomnosti na pracovišti by přispělo ke zpomalení šíření viru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rastislav Maďar (uprostřed)

MeSES  doporučuje, aby bylo umožněno firmám v nadcházejícím týdnu dobrovolně omezit svůj provoz, a vzniklé náklady jim byly kompenzovány, např. formou překážky v práci, která by byla způsobilá pro program Anitvirus. „Situace a možnosti firem jsou různé, ale pokud je to aspoň trochu možné, jakékoliv omezení přítomnosti na pracovišti (i o několik dní) by přispělo ke zpomalení šíření viru v populaci. Pokud se firmy rozhodnou, že zůstanou v týdnu Velikonoc v provozu, je třeba, aby důsledně pokračovaly v povinném testování zaměstnanců dle mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví.” vysvětluje epidemiolog Rastislav Maďar.

Při současném trendu epidemie by týdenní počet případů první týden v dubnu mohl být v rozsahu 30-50 tisíc nových případů za týden (v průměru 4200-7100 za den). „Očekáváme další zrychlení tohoto poklesu, ale i při optimistických scénářích je v prvním dubnovém týdnu nepravděpodobná incidence sto nových případů na sto tisíc obyvatel, která je vhodná k většímu uvolnění opatření. Naopak další snížení reprodukčního čísla by umožnilo rychlejší pokles epidemie. Pokud by reprodukční číslo pokleslo v týdnu před nebo po velikonočních svátcích o dodatečných přibližně 20 %, znamenalo by to urychlení veškerého poklesu epidemie a dalšího rozvolnění přibližně o týden, včetně pozitivních dopadů na ekonomiku, zdravotní stav populace, a necovidovou zdravotní péči,” říká ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů, René Levinský.

MeSES se shoduje na nutnosti nerozvolňovat v nejbližší době současná omezení, pokud by nárůst kontaktů mezi lidmi způsobený rozvolněním nebyl kompenzován omezením pracovních kontaktů, nebo jiným způsobem. Změna současného, poměrně příznivého, trendu by ohrožovala možnost brzkého návratu žáků do škol po Velikonocích, kterou při zavedení určitých opatření skupina také podporuje. Riziko představuje i velmi různá incidence v jednotlivých regionech, kde by vzrůst kontaktů mezi regiony s vysokým a nízkým počtem nakažených mohl vést k šíření nákazy mezi obyvateli méně postižených oblastí.

„Úroveň souhlasu s opatřeními ve společnosti postupně klesá, a rozdíly mezi dopady na různé oblasti života a sektory ekonomiky jsou vnímané jako nespravedlivé. Výměna krátkodobého omezení výroby za možnost rychlejšího otevření škol, služeb a maloobchodu by pravděpodobně byla pozitivně přijatá větší částí veřejnosti,” dodává sociolog Martin Buchtík.

Skupina na konci svého stanoviska zdůrazňuje, že si uvědomuje náklady současných opatření, včetně stresu a dopadů na psychické zdraví populace. Právě z tohoto pohledu je výhodnější udržet klesající trend epidemie a udržet nepříjemná omezující opatření po kratší dobu, než riskovat, že nevhodné rozvolnění vyvolá to, že o jen o trochu mírnější  omezení budou muset všichni dodržovat delší dobu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…