Richard Seemann: Co se uvolnilo od půlnoci v Německu

10.05.2021 21:37 | Zprávy

Ode dneška se alespoň pro několik milionů lidí ve Spolkové republice Německo vrací trochu normálnosti, konstatují tamní sdělovací prostředky Co mohou očkovaní a uzdravení lidé dělat znovu - a co ne. Jaká zařízení jsou nyní k dispozici těm, kteří byli očkováni a těm, kteří se uzdravili?

Richard Seemann: Co se uvolnilo od půlnoci v Německu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

S novým nařízením spolkové vlády již nebudou existovat žádná výstupní omezení pro ty, kteří byli do neděle plně očkováni a uzdraveni. Už se tedy nemusí držet místních zákazů vycházení. Zruší se omezení kontaktů v soukromé sféře. Očkovaní a rekonvalescenti se mohou setkávat navzájem a nezapočítávají se například při setkání domácnosti s jinou osobou. I v regionech s vysokým počtem infekcí se tedy mohou dva neočkovaní lidé setkat s několika očkovanými lidmi. Kdekoli se zobrazí negativní výsledek testu, jsou z něj osvobozeni. Může to být návštěva kadeřnictví nebo nákup v obchodu.

Očkovaný je každý, kdo podstoupil nezbytné obvykle dvě dávky po uplynutí 14 dní. Druhou dávkou je v současnosti v Německu plně očkováno téměř 7,4 milionu lidí. Podle spolkového ministerstva zdravotnictví má 26,2 milionu alespoň první očkování.

Pokud byla nemoc před více než šesti měsíci, protilátky vytvořené imunitním systémem po určité době opět zmizí. U této skupiny se pak doporučuje očkování. Očkováni mohou sice dostat Covid-19, ale riziko je mnohem menší a podle Institutu Paula Ehrlicha pravděpodobnost významně klesá ve srovnání s neočkovanými lidmi.

Jak dlouho bude ochrana vakcinací trvat, ještě nelze říci. Spolková stálá očkovací komise předpokládá, že lidé, kteří byli zcela očkováni, mohou přenášet patogen pouze v omezené míře a že hrají v procesu infekce menší roli než ti, kteří nejsou očkováni kvůli výrazně sníženému vylučování viru. Očkovaným osobám se doporučuje, aby i nadále dodržovaly ochranná opatření. Konkrétně: ústenku a vzdálenost. Každý, kdo přežil infekci, je obvykle zpočátku chráněn před obnovenou nemocí. Imunitní systém produkuje vhodné protilátky. Ty však po určité době opět zmizí a mělo by být zváženo jediné očkování šest měsíců po uzdravení.

Kolik protilátek se u infikované osoby vytvoří, obvykle závisí na závažnosti onemocnění. Objevily se ojedinělé zprávy o případech, kdy lidé onemocněli podruhé. Ti, kteří se uzdravili, vyžadují důkaz o předchozí infekci. Test PCR by měl trvat nejméně 28 dní a ne více než šest měsíců. Očkované osoby dostávají v Německu doklad o očkování v papírové nebo digitální podobě. V budoucnu by měli být schopni identifikovat se pomocí digitálního očkovacího certifikátu. To by mělo přijít nejpozději do konce června.

Pravidla nošení ústenek a respirátorů platí ve Spolkové republice nadále pro všechny. Při sportu již neplatí toto omezení pro očkované a rekonvalescenty, ale v restauracích to vypadá jinak. Jsou uzavřeny a zůstanou tak pro ty, kteří byli očkováni i kteří se uzdravili. V modelových oblastech však může dojít k úlevě. Jak dlouho bude ochrana trvat, ještě nelze říci. Stálá očkovací komise předpokládá, že lidé, kteří byli zcela očkováni, mohou přenášet patogen pouze v omezené míře a že hrají v procesu infekce menší roli než ti, kteří nejsou očkováni kvůli výrazně sníženému vylučování viru. Očkovaným osobám se proto doporučuje, aby i nadále dodržovaly ochranná opatření. Konkrétně: ústenku a vzdálenost a platí to i pro ty, kteří se uzdravili. Každý, kdo přežil koronavirovou infekci, je obvykle zpočátku chráněn před obnovenou nemocí protože imunitní systém produkuje vhodné protilátky. Ty však po určité době opět zmizí a Institut Roberta Kocha nevylučuje novou infekci a riziko přenosu. Kolik protilátek se u infikované osoby vytvoří, obvykle závisí na závažnosti onemocnění. Objevily se ojedinělé zprávy o případech, kdy lidé onemocněli podruhé.

Dnešní německý tisk komentuje ulehčení opatření proti pandemii a považuje je za rozporuplné. REUTLINER GENERAL-ANZEIGER konstatuje, že na jedné straně politici hovoří o „světle na konci tunelu“, ruší upřednostňování nepopulární vakcíny AstraZeneka, zahájili očkovací kampaně pro další a další skupiny a diskutují o svobodách pro dvojitě očkované osoby. Už to není jen o zdraví, ale také o návštěvě pivní zahrádky nebo dovolené. SÜDWEST PRESSE z Ulmu poznamenává, že kina, divadla a restaurace jsou stále uzavřené a zatím jde o malé kroky k opětovnému získání svobody. Někteří postupují o něco dříve, jiní později. NEUE OSNABRÜCKER ZEITUNG uvádí že většina považuje svobody očkovaných a rekonvalescentů za předčasné nebo je zcela odmítá. Pravděpodobná krátká fáze nespravedlnosti by se neměla stát sociální výbušninou. Nikdo se nenechá očkovat rychleji pokud ti, kteří to již podstoupili, budou po delší dobu trpět různým omezením.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…