Štěpán Křeček: Bizarní video ministryně financí vyzývá k nákupu dluhopisů

10.12.2020 7:38

„Mladým lidem je vhodnější darovat akcie než státní dluhopisy. Ty totiž v dlouhodobém horizontu přináší podstatně vyšší zhodnocení. Státní dluhopisy se hodí pro starší lidi, kteří by svá portfolia měli ladit konzervativně,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Bizarní video ministryně financí vyzývá k nákupu dluhopisů
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Ministryně financí Alena Schillerová v letošním roce vytvořila nejvyšší schodek státního rozpočtu v historii České republiky. Stát si na financování schodku musí půjčit, proto vydává státní dluhopisy. Prodej těchto dluhopisů jde bezproblémově, přesto se ministryně financí rozhodla, že ho podpoří natáčením bizarního videa.

Ve videu radí lidem, že by pod stromeček měli darovat svým blízkým státní dluhopisy. V praxi by tak například dědeček mohl své vnučce koupit dluhopisy za 5 000 korun a říct: „Tady máš na splácení dluhů, které naše vláda vytvořila, abych dostal před Vánoci mimořádný příspěvek ve výši 5 000 korun.“ Tím by se kruh krásně uzavřel.

Přestože nápad paní ministryně na darování dluhopisů působí komicky, v zásadě je správný. Vždy je lepší, když státní dluhopisy drží domácí obyvatelstvo než zahraniční věřitelé. To totiž vytváří stabilitu ve financování státu. Vzhledem k velikosti státního dluhu však nelze očekávat, že by video paní ministryně vedlo ke změně struktury věřitelů České republiky.

Investice do státních dluhopisů přinášejí velkou míru jistoty, která je však vykoupena velice nízkým zhodnocením. Zajímavější proto může být darovat akcie. Ty jsou sice rizikovější, ale v dlouhodobém horizontu přináší vyšší míru zhodnocení. Například kdyby v loňském roce dědeček koupil své vnučce pod stromeček akcie biotechnologické společnosti Moderna za 5 000 korun, dnes by je vnučka mohla prodat přibližně za 40 000 korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…