Tereza Spencerová: EU si plácla s Tureckem. Kdo ale ví, kolik je tam migrantů?

21.03.2016 13:36 | Zprávy

Evropská unie s velkou pravděpodobností neví, za kolik migrantů ve skutečnosti Turecku oněch více než šest miliard eur do roku 2018 vyplatí, za to ale ví, že turecký prezident dusí média, pronásleduje zvolené politiky a zabíjí své vlastní občany…

Tereza Spencerová: EU si plácla s Tureckem. Kdo ale ví, kolik je tam migrantů?
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

V noci ze 6. na 7. března Angela Merkelová ztratila Evropu. Onu noc strávila s tureckým premiérem Ahmetem Davutugluem na tureckém velvyslanectví v Bruselu a přítomen byl i Mark Rutte, premiér Nizozemska, které předsedá Unii. Ono setkání trvalo přes šest hodin a té noci se „v Evropě cosi rozbilo“, konstatoval před pátečním summitem EU-Turecko francouzský list Le Monde.

Argumentuje, že vše probíhalo „brutálním způsobem“ a bez účasti členů EU, z nichž někteří o jednání ani nevěděli. „Kancléřčin čin zanechá na tváři Evropy hluboké rány,“ cituje list nejmenované zdroje v Bruselu a připomíná, že dcera pastora, která kdysi zkoušela kázat morálku celé Evropě, nyní Unii nutí podřídit se „neslušnému návrhu“ z Turecka. Angela Merkelová narazila na „nečinnost rozdělené Evropy a nechuť většiny zemí přijímat migranty, a tak vzala iniciativu do svých rukou.“ Rozhovory na turecké ambasádě skončily kolem půl čtvrté ráno, jen pár hodin před začátkem evropského summitu věnovaného migrační krizi. Diplomaté, šéfové vlád i činitelé Evropské unie se o tak o „naprosto neočekávaném“ tureckém návrhu vracet uprchlíky z Řecka, dozvěděli až na samotném summitu.

Lidé z okolí šéfa Evropské rady Donalda Tuska tvrdili, že turecko-německý návrh je „velmi ambiciózní“, ale Tusk osobně se „cítil naprosto poníženě“, popisuje bruselské zákulisí Le Monde. Několik předchozích týdnů jezdil po „balkánské trase“ z jedné země do druhé a snažil se tamní vedoucí představitele umluvit, zatímco většina z nich se ke vstřícné politice Angely Merkelové vůči uprchlíkům stavěla krajně nepřátelsky. A teď se veškerá jeho snaha ukázala být zbytečnou, protože podmínky předchozích dohod turecko-německá smlouva prostě škrtla, a protože hlavní hostitelka uprchlíků fakticky souhlasila, že Evropa nemůže přijímat migranty v takových počtech.

Nový postoj kancléřky Merkelové k migraci by měl být teoreticky blízký všem, kdo žádal uzavření evropských hranic, nicméně otazníky zůstávají. Levice a obhájci lidských práv připomínají, že výměnou za „řešení“ migrační krize Turecko požadovalo příliš mnoho. A něco z toho dokonce už i získalo; německá vláda například koncem února dokázala přesvědčit Zelené, aby v Bundestagu nepředkládali návrh zákona o uznání turecké genocidy Arménů. „K útokům turecké vlády proti médiím Berlín také důsledně mlčí,“ připomíná Le Monde. Turecko navíc požadovalo zrušení vízového režimu s EU, další více než tři miliardy eur k předchozím už dohodnutým třem miliardám a obnovení rozhovorů o členství v EU, které fakticky skončily před šesti lety poté, co Brusel Ankaře předložil ke splnění 72 požadavků.

Diktátor Erdogan

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.