Více než 30 tisíc obyvatel ze 14 středočeských obcí se bouří proti výstavbě mezinárodního letiště Vodochody. O jeho osudu v pátek 15. ledna jedná podvýbor poslanecké sněmovny a to pod patronací Letiště Vodochody a.s. Že by střet zájmů? Poslanci si to asi nemyslí.
Prodej letiště Vodochody obestírají nejasnosti. Veřejnou soutěž na privatizaci Aera Vodochody připravila vláda Jiřího Paroubka, ovšem bez jakýchkoli pravidel. Okolní obce poukazovaly na nutnost nastavení podmínek výběrového řízení - tedy především, aby budoucí majitel zanechal v Aeru hlavně leteckou výrobu. Marně. Aero odkoupila společnost Penta, která chce vybudovat mezinárodní letiště, které by obtěžovalo nadměrnou hlukovou zátěží téměř desítky obcí. Penta se již před tím proslavila výhodnou koupí a posléze pro stát velmi nevýhodným prodejem pozemků letiště Ruzyně. To, že společnost Penta má s našimi politiky nadstandardní vztahy, se šušká už dávno. Opět se to potvrdilo v polovině ledna, kdy zasedl podvýbor poslanecké sněmovny, aby jednal o mezinárodním letišti Vodochody, pod jejich patronací.
Věci veřejné se postavily na stranu středočeských obcí. Výstavbu mezinárodního letiště v husté obytné zástavbě považujeme za nepřijatelnou, stejně jako považujeme za nepřijatelné zatěžovat emisemi už tak dost zatíženou oblast mezi Neratovicemi a Kralupy nad Vltavou. Upozorňujeme, že v České republice navíc chybí strategická koncepce rozvoje letecké dopravy, bez níž není možné rozhodovat o výstavbě dalších letišť.
Více o letišti Vodochody na oficiálních stránkách www.vodochodyairport.cz a na stránkách obcí, které jsou proti výstavbě www.stopletistevodochody.cz.
Kateřina Klasnová
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz