Město Brno získalo krytý plavecký stadion za Lužánkami. Abych byl přesný, za 19 milionů korun koupil devětačtyřicet padesátin této stavby. O zbylém „dílku" samozřejmě dále jednáme. Na lednovém zasedání zastupitelstva hlasovali pro jeho koupi všichni v té chvíli přítomní zastupitelé a řekli tedy jednohlasné „ano" napříč politickým spektrem.
Dále čtěte: Onderka (ČSSD): Naděje v Brně
Jedná se o zásadní krok ve vývoji sportovního objektu, který měl velmi složitý život. Již jeho stavba se neskutečně vlekla. Od roku 1978 začal sloužit veřejnosti a vyznavačům vodních sportů. Po sametové revoluci, v první polovině devadesátých let, jej získal od státních sportovních složek privátní subjekt. Tehdejší vedení města Brna se v této záležitosti neangažovalo, nechtělo jej vlastnit. Převládal názor, že privatizace takovýchto sportovních zařízení je všemocným lékem. Dnes víme, že to byl to mylný názor.
Přitom se město mohlo poučit v zahraničí, kde klasické kryté plavecké bazény vlastní regiony, obce, univerzity a další subjekty, které nejsou klasickými podnikateli. Brno zvolilo jinou cestu. Poskytovalo dotace na provoz; nejprve do roku 2003 jeho majiteli a poté sportovním oddílům jako příspěvek na úhradu nájemného za plavecké dráhy. Majitel kryté padesátky však situaci finančně nezvládl, a tak plavecký stadion chátral.
Čtěte: Onderka (ČSSD): A co daň z laptí, pane ministře Janoto?
Město Brno jej chce zachovat pro veřejnost a ještě rozšířit o akvapark. Proto areál zakoupilo, i když musí počítat s tím, že nejnutnější opravy na odstranění závad budou podle odborného odhadu stát přes 14 milionů korun. Pokud by však bazén po nějakou dobu přestal poskytovat Brňanům prostor pro sport a relaxaci, náklady na jeho opětovné uvedení do provozu by se ještě zvýšily.
Roman Onderka
primátor města Brna
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Onderkaroman.cz