Doležal (VV): Zaplatíme 1 200 miliard za solární energii?

15.03.2010 9:06 | Zprávy

Připojení všech solárních elektráren znamená příplatek 6000 Kč na hlavu.

Doležal (VV): Zaplatíme 1 200 miliard za solární energii?

Připojení všech solárních elektráren v České republice by znamenalo, že během příštích 20 let by zákazníci připlatili k ceně elektřiny astronomických 1 200 miliard korun. Na každého občana by tak připadl roční příspěvek šest tisíc korun. Další stovky miliard by stálo posílení rozvodné sítě a systémových služeb.

Evropská unie před devíti lety rozhodla podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Má to ale svůj háček. V zemích Evropské unie se podpora obnovitelných zdrojů rozděluje do dvou skupin. Jedna skupina zemí dotuje projekty ze státního rozpočtu, v druhé - a do té patří Česká republika - platí zákazníci zvláštní příspěvek na provoz, tzv. ekopoplatek. Během loňského roku byly v České republice postaveny stovky slunečních elektráren s celkovým výkonem 430 megawattů. „Na příštích 20 let mají podle zákona zajištěn výkup elektřiny za 12,8 koruny za 1 kWh, což je desetkrát více, než kolik stojí elektřina obchodovaná na energetické burze. Formou příspěvku na obnovitelné zdroje se na ni skládají všichni zákazníci. Jen sluneční elektrárny postavené v roce 2009 je budou stát asi sto miliard korun," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Čtěte: ČEZ zastavil žádosti pro nové solární a větrné elektrárny

Ekopoplatek neboli zvláštní příspěvek na podporu obnovitelných zrojů zaplatíme my všichni a již v letošním roce se to dost odrazí na našich účtech za elektřinu. „V roce 2010 se postaví sluneční elektrárny s výkonem dalších asi 2 000 megawattů s garantovanou výkupní cenou 12,1 koruny, to znamená dalších zhruba 500 miliard korun příspěvku zákazníků," dodává Martin Roman.

Podle něho se jedná o výdaje, které již nelze snížit. Podmínky investic do slunečních elektráren jsou totiž dány zákonem a investoři zastavených projektů by od státu vysoudili náhrady škody. Energetici však již dostali další tisíce žádostí na připojení slunečních elektráren s výkonem zhruba 5 300 megawattů. „Sluneční elektrárna je dnes zlatý důl, neboť ceny solárních panelů klesly o desítky procent, zatímco výkupní cena podle současného zákona může klesnout maximálně o pět procent ročně. Připojení všech by znamenalo, že během příštích 20 let by zákazníci připlatili k ceně elektřiny astronomických 1 200 miliard korun," vysvětluje ředitel ČEZ.

Na každého občana by tak připadl roční příspěvek šest tisíc korun a další stovky miliard by stálo posílení rozvodné sítě a systémových služeb, aby bylo možné objem zdrojů s kolísajícím výkonem provozovat.

K tématu: ČEZ zastavil žádosti pro nové solární a větrné elektrárny

Zastavme solární boom

Můžeme jen odhadovat, kam až svou liknavostí dovede dnešní parlament tento stav a kolik nás všechny bude tato sluneční zlatokopecká horečka stát, než se poslanci probudí. Regulovat či snížit zákonem zajištěný výkup se mělo již dávno a stále se o tom pouze hovoří. Správce české přenosové soustavy - společnost ČEPS - již v polovině února vyhlásil dočasný stop stav pro všechny nové obnovitelné zdroje energie.

Bude to společnost ČEZ respektovat? Naopak nebudou rozvíjet vlastní projekty, nýbrž budou vstupovat do připravených projektů. A z jakého důvodu? Aby pro stát jako hlavního akcionáře zachránili alespoň část tučných výnosů, jako dobrý hospodář jsou k tomu takto činit povinni.

ČEZ nicméně pracuje na třicetimegawattovém poli solárních panelů u jihočeského Ševětína a zajímá se i o investici do obřího solárního parku ve vojenském prostoru u středočeských Milovic. Proti této elektrárně Věci veřejné pořádají petici na zrušení tohoto projektu. Tamější elektrárna by mohla mít výkon až kolem šedesáti megawattů a byla by jedna z největších v Evropě. ČEZ postaví další solární megaelektrárnu ve Chvaleticích na Pardubicku, kousek od uhelné elektrárny ČEZ, a její instalovaný výkon by měl dosáhnout nejprve 11, později až 20 megawattů.

Nikdo se již nediví, že nejvýnosnější byznys od dob kuponové privatizace jen kvete. Solární baroni, kteří díky vysokým výkupním cenám elektřiny nemusí do smrti pracovat, se nám již jen smějí. A letos jejich následovníky čeká válka o budoucí zisky. Nastala doba, kdy je již pozdě, ale změní se něco? Urychlené jednání a hlavně regulace. To by měla poslanecká sněmovna učinit. V opačném případě to bude stát ohromné finanční prostředky lidi a firmy v celé České republice.

Jiří Doležal, Věci veřejné Milovice

Dále čtěte:

ODS Stř. Čechy: Milovičtí jsou proti solární elektrárně

Věci Veřejné - politický program

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Vylučujete spolupráci s koalicí SPOLU?

Koalici kritizujete, znamená to, že byste s ní po volbách nespolupracovali? A s kým tak chcete případně spolupracovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Komu Kocourkovští chtějí nařídit přispívat do soukromých fondů?

23:08 Schillerová (ANO): Komu Kocourkovští chtějí nařídit přispívat do soukromých fondů?

Projev na 117. schůzi Poslanecké sněmovny 8. listopadu 2024 k zákonu o důchodovém pojištění