Za poslední čtyři roky ve sněmovně neprošlo snad jediné důležité rozhodnutí bez hlasů takzvaných přeběhlíků. Poslanci zvolení původně za jednu stranu vždy v průběhu doby zjistili, že se s programem své strany nebo většinovými stanovisky svého politického klubu už neztotožňují. Kdo by čekal, že v takové situaci složí svůj mandát a vzdá se bohatých poslaneckých výhod, velice by se mýlil. Zákonodárci prostě jen dopluli pod křídla jiné partaje.
Na politickém přeběhlictví dokonce vznikla celá nová strana, která si říká parlamentní, přestože regulérně se bude letos o poslanecká křesla ucházet poprvé. „Přeběhlictví je živnou půdou pro spekulace o možné politické korupci takových poslanců. Věci veřejné tuto praxi rozhodně podporovat nebudou," říká předseda strany Věci veřejné Radek John. Strana Věci veřejné a její kandidáti, kteří budou zvoleni do sněmovny, se proto písemně rozhodli zavázat k dodržování programu a Etického kodexu VV po dobu poslaneckého mandátu.
Dále čtěte: John odmítl kritiku Ratha kvůli časopisu VZP
Politická strana Věci veřejné i její kandidáti ve volbách do sněmovny se od přeběhlictví rozhodně distancují. „Chceme veřejnosti jednoznačně ukázat, že si stojíme za naším programem i etickými pravidly, kterými se řídí naši komunální zastupitelé a která hodláme dodržovat i ve sněmovně," říká moravskoslezská jednička kandidátky VV Kristýna Kočí. Budoucí poslanci dobrovolně přijímají vůči politické straně Věci veřejné závazek oznámit veškeré pokusy o ovlivnění výkonu jejich mandátu příslibem poskytnutí jakékoliv výhody, ať již v peněžní či nepeněžní formě a zároveň závazek vykonávat svoji funkci poslance v souladu s programem a veřejně prezentovanými cíly Věcí veřejných. „Zavazujeme se, že pokud by plnění tohoto závazku bylo v rozporu s naším přesvědčením a výkonem funkce poslance dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, pak se svého mandátu vzdáme a sněmovnu opustíme," doplňuje Kočí. Pokud si poslanec svůj mandát ponechá, uhradí Věcem veřejným náklady vynaložené na své zvolení do sněmovny.
„Jsme si vědomi toho, že mandát českého poslance není vázán na příslušnost k politické straně, ale není fér vůči voličům ani politickým stranám se nechat vyvézt do parlamentu a tam se najednou chovat jako nečitelný solitér", říká Radek John. Věci veřejné tímto postupem reagují na fakt, že při zachování současného volebního systému se ani po letošních volbách pravděpodobně nedočkáme stabilní vlády. „V novinách se často můžeme dočíst, že malé strany jsou nebezpečím a že budou právě ony generovat nové přeběhlíky. Garantuji, že od Věcí veřejných se toho nedočkáte," uzavírá John.
V té souvislosti:
Zaorálek (ČSSD): Věci veřejné - tunel na českou veřejnost
SuperJohn zachrání českého voliče, tvrdí komiksový program VV
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz