Sluneční energie zažila neuvěřitelný boom v posledních letech díky zákonu o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Pro společnosti se tak stalo výhodným solární elektrárny budovat. Dalším faktorem důležitým pro rozvoj fotovoltaiky je obrovské snížení nákladů na jejich budování. Návratnost investice tak v případě elektrárny v poslední době klesá až pod osm let. Výkupní cena přitom podle dosavadní úpravy může klesat pouze o 5 procent ročně.
„Tento princip tam zůstává, zároveň ale novela dává Energetickému regulačnímu úřadu možnost skokově snížit cenu, pokud návratnost projektu klesne pod jedenáct let," vysvětlil princip změny poslanec zelených Martin Bursík. Novela tak podle něj ukončuje zvýhodnění jednoho typu alternativních zdrojů nad jinými. Zároveň ale nijak nebrání dalšímu rozvoji zelené energetiky.
ČEZ se pokusil získat výjimku. Neuspěl
Bursík je ale šokován údajnými snahami ČEZu vyprosit si pro své projekty ze zákona výjimku. „V plné nahotě se otevřel konflikt zájmů společnosti ČEZ. Ten má tři projekty s výkonem nad deset megawatt. V iniciativě pana poslance Plašila se objevil návrh, aby v případě ČEZ došlo k odložení platnosti. ČEZ totiž nestíhá dokončit svůj projekt," kritizoval Bursík návrh výjimky Plašila pro velké zdroje. Solární zdroje s výkonem nad 20 megawatt, které budou uvedeny do provozu do 30. dubna příštího roku, by se snižování ceny netýkal. Bursík o Plašilově návrhu prohlásil, že je šitý na míru firmě ČEZ a pouze zvýší její zisky. Skupina ve středu poprvé prohrála lobbistický boj ve sněmovně.
„Skandální byl ale při hlasování postoj ministra Tošovského. On má obhajovat stanovisko vlády, ale u pozměňovacích návrhů, které rozkládaly vládní návrh na kousky, zaujal neutrální stanovisko. To jsme ve sněmovně ještě nezažili," rozčílil se zelený poslanec.
Vláda zařadila regulaci fotovoltaiky mezi priority, které měla minulou a tuto středu v režimu klidu zbraní projednat sněmovna. Reaguje tak na situaci, kdy se obor, potřebující státní dotace, stal díky dynamickému rozvoji odvětví vynikající obchodní aktivitou. Projekty na sluneční elektrárny patří například v poslední době mezi favority při poskytování bankovních úvěrů.
Hrozba přetížené sítě
Fotovoltaika ale způsobuje v energetické síti problémy. Ta totiž není stavěna na připojení množství malých zdrojů energie. Díky raketovému nástupu slunečních elektráren tak hrozí permanentní přetížení sítě, na což energetici upozorňují. Dotovaná výkupní cena elektřiny z fotovoltaických článků také vzhledem ke stoupajícímu podílu elektráren může v následujících letech zvednout cenu pro spotřebitele až o třetinu.
Od ledna 2008 stoupl výkon instalovaných elektráren z 3,4 MW na 411 MW. Na konci letošního ledna pak provozovatelé získali povolení na zapojení dalších 6000MW do sítě. Jen letos pak podpora fotovoltaiky vyjde stát na 3 miliardy korun.
Foto: Mediafax
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek