Miloš Zeman (SPOZ) a Vojtěch Filip (KSČM) dokázali opět spustit další a nanejvýš nepotřebnou politickou kampaň zdánlivě zachraňující situaci v Národním parku Šumava. Zeman s Filipem zaslali dne 7. 4. 2010 dopis adresovaný premiérovi Fischerovi, v němž žádají odvolání ředitele parku Františka Krejčího. Není přitom náhodou, že Zeman s Filipem vyrukovali s bojem proti kůrovci záměrně a bezprostředně před natáčením Otázek Václava Moravce Speciál z jižních Čech, obdobně jako v předvolebním období minulého roku, kdy se známý prognostik snažil situaci řešit dokonce z vrtulníku.
Obecně vzato se předpokládá, že slušný a inteligentní politik ví o čem mluví. Je pak nanejvýš trapné, pokud bez pochopení podstaty problému neobratně a zavádějícím zavádějící způsobem tlumočí podstrčené dokumenty. Prostým vzděláním se na základě informací ochotně poskytnutých ze strany Národního parku Šumava, se kterými komunista V. Filip ovšem neoperoval by pravděpodobně zjistil jak amatérské jsou jeho úvahy ohledně chybějících 186.000 m3 dřeva z těžeb v národním parku. O to více je zarážející, že se V. Filip v přímém přenosu utěšuje svojí dlouholetou legislativní praxí a spoluprací s nejmenovanými odborníky vztaženou k zákonu o Národním parku Šumava. Ten z pochopitelných důvodů v platné formě zatím neexistuje. Prozatímní bezúčelnosti těchto legislativních pokusů však v projevu komunisty V. Filipa korunuje delikátní nepochopení základní lesnické matematiky, kterou se mu pokusíme osvětlit.
Dále čtěte: Jandák, Parkanová a Filip se sejdou u Moravce. Lidovci chybí
Počáteční stav zásob dřeva k počátku roku, o němž V. Filip mluvil, činil 17.953 m3 dřeva z roku předešlého. Plán těžby byl v objemu 767.143 m3 dřeva. Z tohoto objemu bylo prodáno 581.213 m3 a zbylo nám přesně oněch postrádaných 185.930 m3 dřeva. Tady však veškerá matematická schopnost V. Filipa pravděpodobně končí. Na území parku jsou totiž bezzásahové zóny, kde se v pásmu přirozených smrčin a prioritního zájmu ochrany přírodních hodnot a procesů dřevní hmota ponechává. Té bylo 116.521 m3, což může zajisté dřevařské lobby velmi těžce nést. Kůrovec však není jen na Šumavě a řada regionů je na tom vzhledem k nestabilitě a nepřirozenosti smrkových monokultur v nižších polohách mnohem hůře. Abychom se však dopočítali zmíněných 185.930 m3 dřeva musíme k oné hmotě ponechané v lese přičíst 5.054 m3 dřeva ponechaného pro potřeby parku (stavby apod.). Zbylých 64.355 m3 + 17.953 m3 (dřevo z počáteční zásoby dřeva) je pak ponecháno do prodeje následujícího roku.
Pokud jde o opakovanou dřevařskou lobby snažící se vydělat na těžbě dřeva či zájmů skupin v pozadí některých politických stran na vyjmutí rozsáhlých ploch z území parku k zástavbě, lze ji považovat za známou a velmi falešnou. Pokud jde jen o neznalost V. Filipa, doporučuji mu obrátit se na jiné odborníky v lesním hospodářství než je M. Zeman.
RNDr. Jiří Mach, Kandidát VV č. 2 v Jihočeském kraji
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jiří Mach - profil