Po zbytek projevu se věnoval kritice vlády, ostatních politických stran, Vietnamců, ostatních menšin a nečinnosti policie v pražské Libuši.
Vandas přijel na místo černou fabií, ta společně s mikrofonem a improvizovaným zesilovačem tvořila cosi jako pódium. Naslouchalo mu asi třicet příznivců krajní pravice a místních obyvatel. Rozptýlené skupinky neonacistů však svého lídra příliš nepodpořily, postávaly raději stranou mimo objektivy fotoaparátů a kamer.
Deset odpůrců
Na předvolební mítink ultrapravice dorazila asi desítka Vandasových odpůrců s transparenty, upozorňujícími na nebezpečí pravicového extremismu. Policie je oddělila kordonem od místa konání demonstrace, odkud jim ale vzhledem ke složení skupinky Vandasových sympatizantů nehrozilo žádné nebezpečí.
„Přišli jsme, protože na rozdíl od nich jsme odsud z Libuše a Vietnamce tu vůbec nevnímáme jako nějaký problém," řekla ParlamentnímListům.cz jedna z demonstrantek. Celá hysterie vůči Vietnamcům z tržnice SAPA prý vznikla až poté, co se na zdejší komunitu zaměřil bývalý ministr vnitra Ivan Langer.
Dvojice členů Vandasovy strany si za dohledu Antikonfliktního týmu přišlo za demonstranty diskutovat, debata ale proběhla bez ostrých slov. Jeden člen DSSS pak policisty několikrát žádal, aby proti skupině, tvořené převážně dívkami, zasáhl, narušují prý mítink.
Patnáct minut před devatenáctou hodinou celá akce skončila, na místě zůstali pouze členové Antikonfliktního týmu, z uctivé dálky přihlížející „holé lebky" a dvojice milenců držící transparent „Stop rasismu." „Bylo to krásné, příjemně strávené odpoledne," ohodnotila průběh akce jedna z přítomných policistek.
Čtěte také:
Stáhněte náš klip a bude soud, vyhrožuje lídr radikální pravice
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek