Svaz měst a obcí České republiky vítá jednoznačné schválení novely zákona o loteriích a děkuje senátorkám a senátorům za vyslyšení nezkreslených argumentů. Momentální posílení regulace hazardu považuje Svaz za nutnou podmínku zahájení skutečné diskuze nad budoucností nového legislativního rámce provozování sázkových a podobných her.
Senát schválil poslaneckou novelu zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Ze 66 přítomných senátorů hlasovalo pro 46 a pouze jediný senátor byl proti. Jednoznačný výsledek ukazuje, že potřeba regulace hazardu je vnímána jako nezbytná. V průběhu dlouhé rozpravy se objevila řada upozornění, že návrh novely řeší pouze dílčí problémy. „Ano je pravda, že novela reaguje především na nejpalčivější problémy nekontrolovaného rozmachu heren na území obcí a mnohdy nejasný tok finančních prostředků. Avšak s ohledem na realistický odhad termínu účinnosti zcela nového zákona, který by snad měl postihnout také moderní formy sázení, představuje novela alespoň nějaké zlepšení," uvedl předseda Svazu Oldřich Vlasák. Podle vyjádření ministra financí lze nový zákon očekávat nejdříve v roce 2012.
Dále čtěte: SMO: Obce by už brzy mohly být proti hazardu bezbranné
Senátoři zdůrazňovali, že zúžení okruhu příjemců výtěžku z provozování loterií může mít negativní dopad na financování státních příspěvkových organizací. „Je ale třeba vzít v úvahu, že podstatná část aktivit neprofesionálních sportovních klubů a místních kulturních zařízení se financuje z obecních rozpočtů. Jistě není problém, aby v případě zvýšených příjmů z výtěžku města více podpořila také třeba divadlo působící na jeho území," doplnil Dan Jiránek, primátor statutárního města Kladno a místopředseda Svazu.
Svaz chápe snahu některých zástupců provozovatelů působit na zákonodárce a média. Využívání evidentně zkreslených argumentů však nepovažuje za korektní. Novela stanoví přesná pravidla pro regulaci loterií prostřednictvím obecně závazných vyhlášek, nemůže tedy nahrávat korupčnímu prostředí na úrovni samosprávy. Není ani pravdou, že by obce v důsledku novely měly provozovatele kontrolovat, dozor prostřednictvím finančních úřadů zůstává nezměněn. Mylná je také informace, že provozovatelé loterií se mohou bez problémů přesunout do zahraničí. Základní podmínku pro provozování loterií totiž představuje sídlo na území České republiky.
„Svaz chce i nadále aktivně spolupracovat na přípravě znění nového zákona, který bude respektovat zájmy provozovatelů, ale především zájmy občanů, resp. obcí," uzavírá Oldřich Vlasák.
Dále čtěte: Další "díra" v loterijním zákoně. Propojené automaty do lokální sítě
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Svaz měst a obcí