Chmiel (MEZ): ČSSD opakovaně ztěžuje fungování koordinačního Útvaru pro evropské záležitost

23.05.2010 19:59 | Zprávy

Reakce ministra Juraje Chmiela na reportáž ČT o Strategii EU 2020.

Chmiel (MEZ): ČSSD opakovaně ztěžuje fungování koordinačního Útvaru pro evropské záležitost

„I když velice oceňuji prostor, který Česká televize věnovala tématu Strategie EU 2020, když zařadila reportáž do hlavního vysílacího času včerejšího vydání pořadu Události, s vyzněním této reportáže nemohu souhlasit.

Strategie EU 2020 skutečně do značné míry určí ekonomické mantinely EU na dalších deset let. Česká vláda proto od konce minulého roku připravuje českou variantu implementace Strategie s plným vědomím významu tohoto dokumentu. Útvar ministra pro evropské záležitosti, který přípravy koordinuje, několikrát vyzval odbornou veřejnost, experty politických stran i zástupce tripartity k důkladné konzultaci národních cílů Strategie EU 2020, které budou jakýmsi zpracováním cílů celoevropských. Chtěl bych v této souvislosti zdůraznit, že na úrovni EU bylo již dříve dohodnuto, že výše uvedené národní cíle, které by měly být v mantinelech stanovených Evropskou radou, mají být schváleny společným rozhodnutím státníků EU na červnové Evropské radě. Tento časový plán je pro Českou republiku závazný.

Není tedy rozhodnutím, nýbrž povinností české vlády přijít na jednání červnové Evropské rady s konkrétní představou. Tu formovala vláda v intenzivní debatě s řadou odborníků. Útvar pro evropské záležitosti dále zorganizoval řadu meziresortních jednání a setkání. Za všechny jmenujme konferenci na vysoké úrovni 6. května 2010 právě k tématu přípravy národních cílů pro Strategii EU 2020, kterou zorganizoval Úřad vlády ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou. Pro přístup ČSSD a odborů je příznačné, že přes opakované pozvání ani neuznali za vhodné vyslat na tuto konferenci svého zástupce na vysoké úrovni. Proto není překvapivé, že i během dalších pracovních jednání se zástupci ČSSD a tripartity chovali taktéž nadmíru nekonstruktivně a nepředložili žádné návrhy k přípravě Strategie.

Jsem si plně vědom dočasnosti a apolitičnosti mandátu této vlády. Z toho důvodu předkládám vládě ke schválení pouze ty elementy, které jsou nutné pro vytvoření pozice ČR pro jednání červnové Evropské rady. Zbývající část dokumentu by vláda měla vzít pouze na vědomí s tím, že samozřejmě konkrétní rozhodnutí již bude činit nová vláda vzešlá z parlamentních voleb. Vzhledem k tomu, že jsem si byl od počátku vědom citlivosti této problematiky v předvolebním období, chtěl jsem do přípravy materiálu zapojit co nejširší spektrum odborníků, včetně politických expertů, a toto jsem opakovaně veřejně deklaroval. I přes svůj omezený mandát věnovala současná vláda maximální úsilí odborné přípravě materiálu a je zcela politováníhodné, pokud některé politické subjekty zneužívají tohoto tématu jako nástroje předvolebního boje.   

Konzultace ještě nejsou uzavřené. Očekávám proto, že zejména ti, kdo ve výše uvedené reportáži ČT napadali způsob přípravy Strategie 2020 či kritizovali, že byli údajně vynecháni z přípravy, včas předloží konstruktivní návrhy tak, aby tyto byly v intencích obecných cílů již schválených Evropskou radou, a přitom reflektovaly národní specifika. Z hlediska časového není prostor na jakékoli otálení, neboť po předložení návrhů bude třeba mít dostatek času k diskusi tak, aby národní Strategie 2020 mohla být dále včas předložena Vládnímu výboru pro EU k posouzení a následnému schválení.

V neposlední řadě je na místě připomenout, že ČSSD opakovaně ztěžuje fungování koordinačního Útvaru pro evropské záležitosti - příkladem budiž např. nedávný návrh na zrušení tohoto Útvaru. Chování ČSSD, kdy mi bylo znemožněno představit hejtmanům možnosti pomoci povodní postiženým regionům z evropských fondů, je rovněž příkladem předvolebního, slušně řečeno, pragmatismu. Celkově považuji způsob, jakým část ČSSD přistupuje k evropské problematice - zcela účelově, stranicky a bez skutečného zájmu o věc  - za alarmující. Právě v oblasti evropské politiky je konstruktivní postup vnitrostátních aktérů klíčový. ČSSD ale ukazuje, že od loňského března, kdy svržením vlády poškodila reputaci i zájmy ČR v Evropě i ve světě, se její přístup nezměnil ani o píď."

Dále čtěte:
Hašek (ČSSD): Ministr Chmiel nepomáhá, ale sbírá politické body pro ODS

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

10:18 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

Psal se rok 1977. Pro jedny rok Charty, pro jiné teprve rok vstupu do světa dospělých. V tom roce mi…