ČSSD pozorně sleduje vývoj okolo tzv. Bězděkovy komise, která řeší změny v důchodovém pojištění. Sociální demokracie vždy jasně deklarovala, že odmítá myšlenku privatizace průběžného důchodového systému v podobě tzv. opt-outu. Tento systém totiž znamená vyvedení peněz do negarantovaných privátních fondů. Privatizace důchodového systému je podle ČSSD z hlediska dlouhodobé rovnováhy veřejných financí nepřiměřeným rizikem a může vést k omezení přístupu nízko příjmových skupin obyvatelstva k veřejným službám a odsoudit je k sociálním dávkám na úrovni existenčního minima.
Obrovským rizikem opt-outu je znehodnocení úspor tak, jak se to děje například v USA, kde lidé kvůli krizi přišli o své celoživotní úspory. Jen za rok 2008 klesly naspořené finance Američanů na důchod o hrozivých 25%. To jednoznačně dokazuje, že převádění prostředků z průběžného systému do systému kapitálových penzijních fondů je velkým rizikem.
ČSSD si je vědoma, že se musejí provést parametrické úpravy důchodového systému, opt-out však považujeme v tuto chvíli za nepřijatelný. Neslouží totiž lidem, ale pouze jako dobrý byznys privátním penzijním fondům. Důchodová reforma musí podle našeho názoru vzniknout na dohodě politických stran, ale v žádném případě nesmí vystavit penz a úspory občanů riziku.
Odmítáme rovněž sbližování sazeb DPH, jak o tom hovoří lídr ODS Petr Nečas. To by znamenalo zvýšení cen potravin, léků a dalších položek. Toto opatření by totiž znamenalo obrovský dopad na rozpočty většiny občanů, což mimochodem před týdnem potvrdil i ekonomický expert z ODS Martin Kocourek.
Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz